Bu ay kiralardaki artış oranı açıklandı. İşte Mayıs 2021 kira artış oranı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiEmlak

Bu ay kiralardaki artış oranı açıklandı. İşte Mayıs 2021 kira artış oranı

Bu ay kiralardaki artış oranı açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mayıs ayında kiralarda uygulanacak zam oranı duyuruldu.

Bu ay kira sözleşmesi sona eren ve yeni sözleşme yapacak olan mülk sahipleri, açıklanan bu oranın üzerinde kira artışına gidemeyecek.

Geçmiş yıllarda kira artışlarında uygulanan fahiş zamların önüne geçmek adına bazı yasal düzenlemeler yapıldı. Kira artış oranı önceleri açıklanan enflasyon rakamı üzerinden belli olurken 2019 yılının ilk ayından itibaren kira artış oranının hesaplanmasında değişikliğe gidildi. Buna göre, Yeni Ekonomik Paketi’ne gereğince kira artış oranı hesaplamasında üst sınır olarak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranı ele alınacak. Daha önceleri kira artışları, Kira artışları Borçlar Kanunu’nun 344. Maddesi gereğince açıklanan Yİ-ÜFE oranı ele alınarak yapılıyordu. Her ayın başında açıklanan Yİ-ÜFE artışı, genellikle TÜFE artışının altında görülüyordu.

MAYIS 2021 KİRA ARTIŞ ORANI NE OLDU?

TÜİK verilerine göre, Mayıs 2021 kira artış oranı yüzde 13.70 oldu. Bu ay içerisinde yapılacak yeni sözleşmelerde bu oranın üzerinde kira artışı yapılamayacak.

Yİ-ÜFE (2003=100) 2021 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 4.34, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 12.91, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 35.17 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 19.44 artış gösterdi.

ÖRNEK KİRA ARTIŞ HESAPLAMASI

Mayıs 2021 kira artış oranıyla örnek kira hesaplaması şu şekilde yapılabilir:

Kira bedeli: 1 bin TL
Zam oranı: Yüzde 13.70
Zam yapılacak tutar: 137 TL
Zamlı yeni kira bedeli: 1 bin 137 TL

Bu ay kiralardaki artış oranı açıklandı
Denizli Oto Ekspertiz