Bu ay uygulanacak kira artış oranı açıklandı. İşte Aralık 2020 kira artış oranı.. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiEmlak

Bu ay uygulanacak kira artış oranı açıklandı. İşte Aralık 2020 kira artış oranı..

u ay uygulanacak kira artış oranı açıklandı. İşte Aralık 2020 kira artış oranı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından geçtiğimiz ayın enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan bu veriler ışığında Aralık 2020 döneminin kira artış oranı da belli oldu.

Bu ay içerisinde kira sözleşmesi sona erip yeni sözleşme yapacak mülk sahiplerinin uygulayacağı zammın üst sınırı belli oldu.

Geçmişte uygulanan kira artışlarındaki büyük rakamların önüne geçmek adına birtakım yasal düzenlemeler yapılmıştı. Önceleri kira artış oranı açıklanan enflasyon rakamı üzerinden belli olurken yılın ilk ayından itibaren kira artış oranının hesaplanmasında değişikliğe gidildi. Buna göre, Yeni Ekonomik Paketi’ne gereğince kira artış oranı hesaplamasında üst sınır olarak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranı ele alınacak. Daha önceleri kira artışları, Kira artışları Borçlar Kanunu’nun 344. Maddesi gereğince açıklanan Yİ-ÜFE oranı ele alınarak yapılıyordu. Her ayın başında açıklanan Yİ-ÜFE artışı, genellikle TÜFE artışının altında görülüyordu.

u ay uygulanacak kira artış oranı açıklandı. İşte Aralık 2020 kira artış oranı

ARALIK 2020 KİRA ARTIŞ ORANI NE KADAR OLDU?

TÜİK tarafından Aralık 2020 kira artış oranı bugün açıklandı. Buna göre, bu ayın kira artış oranı yüzde 12.04 oldu. Mülk sahipleri, açıklanan bu oranın üzerinde kira artışına gidemeyecek.

TÜFE’de (2003=100) 2020 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2.30, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 13.19, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14.03 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 12.04 artış gerçekleşti.

ÖRNEK KİRA ARTIŞ HESAPLAMASI

Aralık 2020 kira artış oranına göre örnek kira artış hesaplaması şu şekilde yapılabilir:

Kira bedeli: 2 bin TL
Zam oranı: Yüzde 12.04
Zam yapılacak tutar: 120 TL
Zamlı yeni kira bedeli: 2 bin 120 TL