Bu yıl 2023 Oruç Başlangıç Bitiş Takvimi nedir? | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Bu yıl 2023 Oruç Başlangıç Bitiş Takvimi nedir?

2023 Oruç

Her sene pek çok kişi tarafından hasretle beklenen ramazan ayı, bu sene de Müslüman alemini heyecan içinde bırakacak. Sahurundan iftarına, tatlı telaşlı hazırlıklarından teravih namazına kadar her bir anı kutsal sayılan bu mübarek ayda, birçok kişi tarihi netleştirmek için birbirine oruç ne zamandır sorusunu sormaktadır. İnsanların aklındaki soru işaretini gidermek için oruç ne zaman başlıyor konusuna değineceğiz.

İslam dini için önemi oldukça büyük olan ramazan ayı ve oruç tutma, her yaşta heyecanla yaşanmaktadır. Akşam olduğunda okunan ezanla beraber açılan oruçlar, tüm gün şükür ve minnet için tutulmaktadır. Evlere bereket getiren, insanları birbirine yakınlaştıran, yoksulun halinden anlamamıza imkan veren bu mübarek dönemde oruçlar Allah için tutulmaktadır.

Şimdi sizlere ilk oruç ne zaman? Oruç ne zaman bitecek? sorularının yanıtlarını verelim ve ramazan hazırlıklarına başlayalım!

Oruç Ne Zaman? 2023 Oruç Başlangıç Bitiş Takvimi

Ramazan ayının getirdiği heyecan ve tatlı telaşla birçok kişinin aklında tek soru oluşuyor. Oruç ne zaman 2023 yılında hangi gün başlıyor? Oruç tutanları yakından ilgilendiren bu soru ve yanıtları, sahurdan iftara kadar açlıkla nefsini kontrol eden herkesin merak konusu.

Oruç hangi gün 2023 ramazan ne zaman başlayacak diyenler, çevresinden ve sanal ortamdan orucun ilk gününü öğrenmeye çalışıyor. Oruç ne zaman tutulur 2023 senesinde her sene olduğu gibi en çok sorulan sorulardan biri oluyor.

Oruç ne zaman sorusunun cevabı her sene değiştiği için bir önceki yılın tarihi elbette bir sonraki yılla aynı olmuyor. İki tarih arasında 10 ya da 11 günlük fark oluşuyor. Çocuklar ve yetişkinler huzurla bir ramazan ayı geçirmek için evde hazırlıklarını yapmaya başladı.

İlk defa oruç tutanlar oruç ne zaman başlıyor diye merak ederken; Ramazan Bayramı’nı hasretle bekleyenler de oruç ne zaman bitiyor sorusunun yanıtlarını arıyor. Ramazan ayının başlangıç ve bitiş tarihleri her sene Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilan edilmektedir.

Ramazan ayı içerisinde oruç tutma görevini yerine getirecek kişileri yakından ilgilendiren oruç ne zaman tutulacak konusuna en net yanıtı Diyanet İşleri Başkanlığı vermektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre ilk oruç için belirlenen tarih 23 Mart 2023 Perşembe günü olmaktadır.

22 Mart 2023 Çarşamba gecesinde Müslüman halkı gece büyük bir hasretle ilk sahurunu yapacak ve 23 Mart 2023 tarihinde ilk iftarını yapacaktır.

Oruç ne zaman başlıyor ve oruç ne zaman bitiyor sorularının yanıtlarına göre tahmini oruç tutma süreleri de ortaya çıkar. Ramazan ayı sıcak günlere denk geldiğinde oruç tutma süresi uzun oluyorken soğuk aylarda ise günler kısaldığı için oruç süresi de kısalır.

Türk toplumu ve Müslüman alemi için önemi büyük olan günlerden biri de Ramazan Bayramı olmaktadır. Ramazan Bayramı ise, son oruç bittikten sonra kutlanmaktadır. Sohbetlerde oruç ne zaman 2023 senesi içinde başlangıç ve bitiş tarihi nedir diye sorulduğunda, bu sene için son oruç tarihinin 23 Mart 2023 olduğunu ifade edebiliriz.

İlk oruç 23 Mart 2023 olmakla beraber, son oruç günü ise 20 Nisan 2023 tarihi olacaktır. Son oruç günü 20 Nisan 2023 arefe sona erdiğinde, ertesi sabah ülkede tatlı bir telaş söz konusu olacaktır. Ramazan Bayramı tatili 2023 senesinde cumadan pazara dek 3 gün sürecektir.

Oruca Ne Zamana Kadar Niyet Edilir?

Oruç tutmadan önce niyet edilmesi söz konusudur. Niyetler önce Allah için edilmelidir. Manevi değeri çok yüksek olan oruç tutma ibadetinde birtakım hususlar vardır. Oruç için niyet edilmesi konusunda din alimleri şöyle açıklamalarda bulunur.

Sahur zamanında pek çok insan zamanla yarışır. Sahur ezanından önce yeme ve içme eyleminin kesilmesi yönünde ifadeler vardır. Sahur zamanında şafak sökmeden niyetin edilmesi gereklidir. Dini kaynaklarda bu konu üzerine pek çok görüş yer alır. Sahura kalkmanın da bir niyet olduğunu belirten din alimleri, her gece niyet edilmesinin önemini de vurgular.

Oruç niyeti ile ilgili Diyanet’in yaptığı açıklamada niyet edilmeden tutulan orucun sahih olmadığı yani aslına uygun olmadığı söylenmektedir. Sahura kalkmanın da niyet olduğu da açıklamada yer alan bir ifadedir. Oruç için niyetin dilden ve kalpten edilmesi gerekir. Güneşin tepe noktasına gelme zamanına kadar niyet edilebilir.

Dinen bir zorunluluğu olmasa ergenlik çağına henüz girmemiş çocuklar da öğlene kadar tekne orucu tutabilirler. Oruç niyeti edilirken çocukları da buna dahil etmek, niyet esnasında orucun faziletlerine değinmek onların bu dini ibadete alışmalarını kolaylaştırır.

Niyet edilirken yarın tutacağım ramazan orucu için niyet ettim ifadesi kullanılabilir. Kalpten geçen sözler de eklendiğinde oruç niyeti yapılmış olur. İmsak zamanına kadar niyetlerin yapılması ve son dakikaların beklenmemesi tavsiye edilmektedir.

Niyet vaktinin geçmemesi için sahur hazırlıklarının önceden yapılması önerilir. Sahurda abartıya kaçmadan, kimseyi yormadan ve yoksulun halinden anlayarak yeme içme eyleminin yapılması da güzel davranış olarak kabul edilmektedir.

Oruç niyeti için mezhepler arasında farklı görüşler de yer alır. Şafii mezhebine göre niyet için gündüz zamanı geç sayılmaktadır. Gündüze bırakmadan erkenden niyet edilmelidir. Maliki mezhebine göre ise ramazanın ilk günü edilen niyetle oruçlar tutulabilir. Fakat dileyenler her gece yine niyet edebilir.

Oruç niyeti sonrasında okunacak sahur duaları zamanın kalitesini artar. Sahurdan sonra tekrar uykuya geçilmeden önce kısa sohbetler edilmesi, ramazanla ilgili ayetler ve hadislerin okunması orucun manasını daha iyi kavramayı kolaylaştırır.

Bu Sene Oruç Kaç Gün Sürecek?

2023 yılında ramazan ayında 30 günlük bir oruç dönemi yaşanacaktır. 23 Mart 2023 ilk iftar olacaktır. 20 Nisan 2023 tarihinde ise son iftarla ramazan uğurlanacaktır.

Ramazan Bayramı Diğer Adıyla Oruç Bayramı Ne Zaman?

Çocuklar için oruç bayramı adıyla hatırlanan Ramazan Bayramı, 21 Nisan 2023 tarihinde 1. günüyle yaşanacak. Yani 20 Nisan 2023 son iftarın yapılacağı gün olarak takvime not edilebilir.

23 Mart 2023 Hangi Güne Denk Geliyor?

23 Mart 2023 tarihi, Perşembe gününe denk gelmektedir. İlk iftar için hazırlıklarınızı önceki günlerden yapabilirsiniz.

Hz. Muhammed Kaç Sene Oruç Tutmuştur?

Ramazan orucu, hicretin ikinci yılının Şaban ayında farz kılındığı için Hz. Muhammed, 9 sene boyunca ramazan orucunu tutmuştur.

2023 Oruç