Bu yıl Ürdünlü yatırımcıların Türkiye'deki faaliyetleri arttı. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Bu yıl Ürdünlü yatırımcıların Türkiye’deki faaliyetleri arttı.

Türkiye genelinde en çok Ürdünlü yatırımcıların yatırım yaptığı görüldü
Türkiye genelinde en çok Ürdünlü yatırımcıların yatırım yaptığı görüldü

2020 yılında Türkiye genelinde yabancı yatırımcıların gayrimenkul (konut, arsa, arazi, iş yeri vb.) yatırımları tüm hızıyla sürüyor. Pandemi sürecine rağmen bu yılın 9 ayında elde edilen sonuçlar olumlu şekilde yorumlanıyor.

Tapu Yabancı İşler Daire Başkanlığı verilerine göre, 2020 yılının 3’üncü çeyreği sonunda Türkiye’de yabancı yatırımcıların gayrimenkul alımları, yüz ölçümü bazında 6 milyon 191 bin 71 metrekare oldu. Bu sonuç, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 oranında düşüş gösterdi. Geçen yılın söz konusu döneminde 7 milyon 62 bin 877 metrekarelik yatırım yapılmıştı. Ancak bu yılın Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında uluslararası uçuşların pandemi nedeniyle kapalı olduğu da biliniyor.

2020 yılının 3’üncü çeyreği sonunda Türkiye genelinde en çok Ürdünlü yatırımcıların yatırım yaptığı görüldü. Ürdün vatandaşlarını Iraklılar, Afganistanlılar, Mısırlılar ve Suudi Arabistan vatandaşları takip etti. Bu dönemde konut satışı özelinde ise ilk sırada İranlılar yer aldı.

İSTANBUL GÖZDE ŞEHİR

Yabancı yatırımcıların gayrimenkul yatırımında da en fazla İstanbul’un tercih ettiği görülüyor. İstanbul’dan sonra bu listede Manisa ve Konya ilk üçte yer aldı. Bu şehirleri ise Antalya, Sakarya, Muğla, Tekirdağ, Edirne, Bursa ve Ankara takip etti.

Konut satışı özelinde ise 2020 yılının 9 aylık bölümünde en fazla yatırım yapılan şehirler sırasıyla İstanbul, Antalya ve Ankara olarak görüldü.

Yabancı yatırımcıların gayrimenkul alımında İstanbul’un gelişmekte olan ilçelerini tercih ettiği görüldü. Bu dönemde en fazla yatırım Büyükçekmece, Beylikdüzü, Silivri, Esenyurt, Başakşehir gibi ilçelerde oldu.

Denizli Oto Ekspertiz