Buca-Üçyol Metro Hattı'nda somut gelişmeler yaşanıyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Buca-Üçyol Metro Hattı’nda somut gelişmeler yaşanıyor

Buca-Üçyol Metro Hattı'nda somut gelişmeler yaşanıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek ve kent tarihinin en büyük yatırımı olarak gösterilen Buca-Üçyol Metro Hattı’nın ihalesi yapıldı. Proje, İzmir emlak piyasasını da yakından ilgilendiriyor.

Buca metrosu için yapılan ihaleye aralarında Çin, Azerbaycan ve ABD gibi ülkelerden katılımcıların da olduğu 8 firmanın teklif yaptığı belirtildi.

İhale sonrası değerlendirmelerde bulunan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, katılımcı sayısı ve ihaleye giren firmaların güçlü sermaye yapısına değinerek, “Bucalılara, İzmirlilere ve Türkiye’ye hayırlı, uğurlu olsun. İhaleyi en hızlı şekilde neticelendirerek Buca Metrosunun yapımına başlayacağız” diye konuştu.

TEMMUZ AYINDA KREDİ SÖZLEŞMESİ İMZALANMIŞTI

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi kaynaklarıyla hayata geçireceği Buca metrosu projesi için ilk kredi sözleşmesi Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Temmuz 2021 döneminde imzalandı. Söz konusu kredi, 125 milyon euro tutarındaki dış finansman sözleşmesi hazine garantisiz, 4 senesi anapara geri ödemesiz olmak üzere toplam 12 yıla uzanan vadeye, 6 aylık Euribor + yüzde 3,20 faiz oranına sahip durumda.

11 İSTASYONDAN OLUŞUYOR

Buca-Üçyol Metro Hattı, 13.5 kilometre uzunluğa sahip olup 11 istasyon şeklinde planlandı. Proje, Üçyol İstasyonu – Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü-Çamlıkule arasında yolcu taşıyacak. Projenin istasyonları ise şu şekilde olacak: Zafertepe, Bozyaka, General Asım Gündüz, Şirinyer, Buca Belediyesi, Kasaplar, Hasanağa Bahçesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Koop ve Çamlıkule.

Buca-Üçyol Metro Hattı'nda somut gelişmeler yaşanıyor
Denizli Oto Ekspertiz