Bursa, şehirler arasında en fazla konut satılan 5'inci şehir konumunda yer alıyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Bursa, şehirler arasında en fazla konut satılan 5’inci şehir konumunda yer alıyor

Bursa, şehirler arasında en fazla konut satılan 5'inci şehir konumunda yer alıyor
Temmuz 2021 dönemine ait konut satış verileri, geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaşıldı.

Bu dönemde Türkiye genelinde 107 bin 785 adet konut satıldı. Satışlar yıllık bazda, geçen yıl uygulanan düşük faizli konut kredisi kampanyasının büyük düşüş gösterdi.

Temmuz ayında şehirler arasında en fazla konut satılan beşinci şehir Bursa oldu. Bursa genelinde bu dönem toplam 3 bin 817 adet konut satıldı.

Bursa’nın Temmuz ayı konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 58.32 oranında düşüş gösterdi. Geçen yılın Temmuz ayında Bursa’da 9 bin 157 adet konut satılmıştı. Öte yandan satışların bir önceki ay olan Haziran 2021 dönemine göre yüzde 27.25 oranında düştüğü görüldü.

OCAK-TEMMUZ ARASI SATIŞ DURUMU

2021 yılının Ocak-Temmuz arası döneminde Türkiye genelinde konut satışları düşüş gösterdi. Bu dönemde salgının olumsuz etkileri, yüksek konut kredisi faizleri, artan gayrimenkul fiyatları satışları etkiledi. 2021 yılının Ocak-Temmuz arası döneminde Bursa’da ise toplam 24 bin 354 adet konut satıldı.

YÜZDE 3.54’LÜK PAY

Temmuz 2021 döneminde Bursa’da satılan konutların Türkiye satışları içindeki payı yüzde 3.54 oldu. Bu dönemde şehirde 825 adet ipotekli konut satıldı.

Temmuz ayında Bursa’da satılan konutlardan 2 bin 534’ü ikinci el olarak, bin 283’ü sıfır konut olarak görüldü. İkinci el konut satışları, satışların yüzde 66’sını oluşturdu. Öte yandan bu dönemde Bursa’da 158 adet konut yabancı yatırımcılara satıldı.

Bursa, şehirler arasında en fazla konut satılan 5'inci şehir konumunda yer alıyor
Denizli Oto Ekspertiz