Bursa'nın yeniden yeşil kimliğe kavuşması için çalışmalar yapılıyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Bursa’nın yeniden yeşil kimliğe kavuşması için çalışmalar yapılıyor

Bursa’da son yıllarda büyük bir dönüşüm hareketi yaşanıyor.

Şehirde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarıyla sağlıklı ve modern yaşam alanları üretilirken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın millet bahçesi projeleriyle de yeşil alanı bol, nitelikli sosyal alanlar kazandırılıyor.

Dünya’da yer alan habere göre, geçtiğimiz hafta Bursa’ya ziyaret düzenleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bakanlık işbirliğinde hayata geçirilecek olan Gökdere Millet Bahçesi’nde ilk fidanı dikti. Yıldırım ve Osmangazi ilçelerinin sınırını çizen Gökdere’nin her iki yakasını kaplayan yaklaşık 257 bin metrekare büyüklüğünde alanda yapılacak olan Gökdere Millet Bahçesi, Bursa’ya değer katacak.

Projede bin 800 metrekarelik bölümünde sosyal donatılar yer alacak. Kalan kısımda ise rekreasyon alanları oluşturulacak. 10 bin 887 metrekare büyüklüğünde alanda çocuk oyun köyüne yer verilecek olan millet bahçesinde 2 bin metre uzunluğa sahip bisiklet parkuru, 2 bin metre koşu yolu ve 4 bin metre gezinti yolu gibi alanlar oluşturulacak.

ÖNEMLİ PROJELER HAYATA GEÇİRİLİYOR

Bursa’daki çalışmalar hakkında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, çalışmalarda Bursa’nın yeniden yeşil kimliğini kazanması, kentsel dönüşüm, sağlıklı bir altyapı ve çevre ile Osmanlı’yı kuran şehrin tarihi dokusunun korunması olacak şekilde 4 konuya önem verdiklerini ifade etti.

17 ilçede önemli projeler yürütüldüğünden bahseden Başkan Aktaş, “Yaptığımız projeyi TOKİ’ye uygulayarak eski stadyumun olduğu bölgede Bursa Millet bahçesini hayata geçirdik. Doğanbey TOKİ’de çok değerli bir arazi olmasına rağmen İller Bankası’nın alanını da araziye katarak yaklaşık 20 dönümlük alanda millet bahçesi yapımına başladık. Kent siluetini bozan Tower Plazayıkıldı. Çelik Palas’ın arkasındaki binalarda da yıkıma başlandı. Hanlar Bölgesi’nin etrafı da açılıyor. Surların arkası, Üftade bölgesi Osmangazi Belediyesi tarafından düzenleniyor. Beraberinde Sıcaksu, Akpınar, 1050 konutlarda ve Mevlana’da yapılan kentsel dönüşümlerle süreç hızlı bir şekilde devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Denizli Oto Ekspertiz