Bursa'nın Yıldırım ilçesinde yeni imar planıyla dönüşüm hızlandı. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakKentsel Dönüşüm

Bursa’nın Yıldırım ilçesinde yeni imar planıyla dönüşüm hızlandı.

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde yeni imar planıyla dönüşüm hızlandı.
Bursa'nın Yıldırım ilçesinde yeni imar planıyla dönüşüm hızlandı.

Bursa’nın çarpık kentleşmenin ve riskli yapı sayısının fazla olduğu ilçesi Yıldırım’da kentsel dönüşüm büyük önem taşıyor.

İlçede bir süre önce yeni imar planları uygulamaya alınmıştı. Dönüşüm çalışmaları kapsamında riskli yapıların yıkımı başladı.

Milliyet’te yer alan habere göre, son çalışmalar hakkında bilgiler paylaşan Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, kentsel dönüşüme büyük önem verdiklerini belirterek, “Bunun en önemli örneği olarak kısa süre önce Karapınar Mahallesi’nde imar plan uygulamalarını tamamlayarak 2 bin 290 maliki ve geçtiğimiz yıl içerisinde Değirmenönü Mahallesi’nde 4 bin maliki tapularına kavuşturduk. İmar plan çalışmalarını tamamladığımız bölgelerin yanı sıra kentsel dönüşüm kapsamında revizyon planı dahilinde olan Yiğitler, Esenevler ve 75. Yıl mahalleleri yeniden planlandı. Yine aynı kapsamda vatandaşın ve yatırımcının önünü açma doğrultusunda Arabayatağı, Çınarönü, Hacivat, Mevlana, Yavuzselim ve Ulus mahallelerinde imar uygulama çalışmaları devam ediyor. Şirinevler’de de kentsel dönüşümün gerçekleşmesi için plan ve uygulama çalışmaları sürüyor” şeklinde konuştu.

VATANDAŞ BAŞVURDU, YIKIM BAŞLADI

Yıldırım’da riskli yapıları dönüşüme alarak güvenli ve modern yaşam alanları oluşturulması gerektiğini belirten Başkan Yılmaz, “6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında riskli yapı tespiti yapılarak, yatırımcı ile vatandaşın 2/3 oranında anlaşmasıyla sağladıkları dönüşümün güzel bir örneğini Şükraniye Mahallemizde 3. Hastane Sokak’ta gerçekleştiriyoruz. Vatandaşların başvurusu sonucunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan riskli yapı denetimi neticesinde 3 blok ve 12 konutun yer aldığı alanda yıkım çalışmalarımıza başladık” diye konuştu.

MEVLANA MAHALLESİ DÖNÜŞÜYOR

Mevlana Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmasında iki etapta birkaç proje hazırladıklarını kaydeden Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, “Şu anda kat planları gibi detaylı çalışmalarımızı da tamamladık. İnşallah Bakanlığımızdan ilgili onay geldiğinde de bölgedeki konutları yıkarak yerine yapacağımız yeni konutları inşa edeceğiz. Orada 2 etaplı olmak üzere bin 250 konut planlıyoruz. 1. Etapta 650 konut, 2. Etapta da 600 konut mevcut. Tamamen eski yapıları yıkarak yenilerini yapacağımız bir çalışma. Daha sonra buradan yine silsile yoluyla diğer bölgelerdeki vatandaşlarımız taşıyacağımız bir model oluşturmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Denizli Oto Ekspertiz