Büyükçekmece'de deprem riski taşıyan yapıların yıkımı sürüyor | intHaber.com
GüncelKentsel Dönüşüm

Büyükçekmece’de deprem riski taşıyan yapıların yıkımı sürüyor

Büyükçekmece'de deprem riski taşıyan yapıların yıkımı sürüyor
İstanbul ilçelerinde deprem tehlikesine karşı hazırlık çalışmaları sürüyor. Riskli ilçeler arasında gösterilen Büyükçekmece’de kentsel dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Büyükçekmece’nin Fatih Mahallesi Turgut Özal Bulvarı’nda yer alan 4 dükkan 22 daire olmak üzere toplamda 26 bağımsız bölümden oluşan beşer katlı 3 blok, deprem tehlikesi taşıdığı gerekçesiyle kentsel dönüşüme alındı. Bölgede yıkım çalışmaları başladı.

AA’nın aktardığı habere göre, Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, kentsel dönüşüm çalışmaları dahilinde söz konusu yıkım işlemlerini yerinde inceleyerek yetkililerden bilgiler aldı.

“BİZİM İÇİN ÖNEMLİ VE AĞIR BİR VAZİFE”

Çalışmalar hakkında konuşan Başkan Akgün, “İnanılmaz korkuyorum, inanılmaz endişem var. 45 yılını belediyeciliğe vermiş bir belediye başkanı olarak Büyükçekmece’de, sorumluluk sahamda riskli durumdaki binalar yıkılıp şehir yenilenene, bu tehlike ortadan kaldırılıncaya kadar bana uyku haram. Bu bizim için önemli ve ağır bir vazife” ifadelerini kullandı.

İlçede şimdiye kadar 30 binden fazla konutu yenilediklerini, 15 bin konutu da 2,5 sene içinde yenilemeyi amaçladıklarını aktaran Akgün, “O zaman Büyükçekmece depremde burnu kanamayacak bir ilçe olacaktır” diye konuştu.

Kentsel dönüşümde eski binalar yıkılıp yerine yenisi inşa edilirken kentin dokusunun da yenilendiğine dikkat çeken Akgün, “Otopark sorununu, peyzaj sorununu, yaya kaldırımı sorununu çözüyoruz. Şehri baştan aşağı yeniliyoruz. İstanbul’daki bu hassasiyeti 39 belediye başkanı olarak gösterdiğimiz takdirde deprem de biraz geç olursa Türkiye buradan çok büyük karla ayrılacaktır” şeklinde konuştu.

Büyükçekmece'de deprem riski taşıyan yapıların yıkımı sürüyor