Büyükçekmece'de depreme dayanıksız binaların yıkımı sürüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncelKentsel Dönüşüm

Büyükçekmece’de depreme dayanıksız binaların yıkımı sürüyor

Büyükçekmece'de depreme dayanıksız binaların yıkımı sürüyor

İstanbul ilçelerinde olası depreme karşı hazırlık çalışmaları sürüyor. İlçelerde riskli yapılara yönelik kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazandı.

Bu ilçelerden olan Büyükçekmece’de de kentsel dönüşüm sürüyor. Olası depremde yüksek risk taşıyan bölgelerden olan Büyükçekmece’de bu bakımdan riskli yapıların bir an önce dönüşüme alınması büyük önem taşıyor.

Büyükçekmece Belediyesi ekipleri tarafından 19 Mayıs Mahallesi’nde bulunan 5 riskli binanın yıkımı tamamlandı. Öte yandan riskli yapılara yönelik çalışmaların tüm hızıyla süreceği aktarıldı.

“VATANDAŞLARIMIZIN ZARAR GÖRMESİNİ İSTEMİYORUZ”

Sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, “7,2- 7,4- 7,8 büyüklüğündeki depremde yıkılabilecek binaların tamamını yıkmadan bize uyku haram. Çünkü hiçbir vatandaşımızın en ufak bir zarar görmesini istemiyoruz. 2004’ten bu yana ısrarla devam ediyoruz. Yaklaşık 30 bin konutumuzun deprem nedeniyle tespitleri yapılmıştı. Tamamı yıkılıp yenilendi” ifadelerini kullandı.

Olası büyük deprem öncesinde kentsel dönüşüm çalışmalarının tamamlanması için büyük mesai harcadıklarının altını çizen Akgün, kentsel dönüşümde tüm kurumların ortak çalışması yönünde çağrıda bulundu.

Büyükçekmece’de bütün binaların dış cephelerinin beyaz olması gerektiğini söyleyen Akgün “Bunlar meclis kararına bağlanmış, imar planlarına bağlanmış işlerdir. Aynı zamanda çatı örtüsü eskiden kırmızıydı. Şimdi de yeşil ve mavi olarak 15 yıldan beri devam ediyor. Halkımız da müteahhitlerimiz de mimar, mühendislerimiz de buna uyuyor. Şehrin estetiğinin değiştirilmesi, şehre yeni bir çehre verilmesi noktasında mimar, mühendis ve müteahhitlerimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Büyükçekmece'de depreme dayanıksız binaların yıkımı sürüyor