Büyükçekmece'de kentsel dönüşüm tüm hızıyla sürüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Kentsel Dönüşüm

Büyükçekmece’de kentsel dönüşüm tüm hızıyla sürüyor

Büyükçekmece'de kentsel dönüşüm tüm hızıyla sürüyor
İstanbul ilçeleri arasında deprem tehlikesine karşı hazırlık çalışmaları devam ediyor. Bu ilçelerden olan Büyükçekmece’de kentsel dönüşüm çalışmaları yoğun şekilde uygulanıyor.

Büyükçekmece Belediyesi’nin aktardığı bilgilere göre, ilçede 2019 Eylül döneminde Silivri’de meydana gelen depremden hasar alan 4’er katlı 3 bina, kentsel dönüşüm kapsamında yıkıldı.

Atatürk Mahallesi’nde yer alan ve 45 yıl önce inşa edilmiş söz konusu binalar, Büyükçekmece Belediyesi ekipleri tarafından kontrollü bir şekilde yıkıldı.

37 BİN BİNA DÖNÜŞÜME ALINDI

İlçedeki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, beklenen İstanbul depremi için zamanın giderek azaldığına dikkat çekerek, “Büyükçekmece’de kentsel dönüşüm hız kesmeden devam ediyor. Çünkü deprem geliyor. Biz aklımızı kullanıp vatandaşımızın burnunun kanamaması için yıllardan beri durmadan Büyükçekmece’de çalışıyoruz. 37 bin 500’ü geçti dönüşümünü yapmış olduğumuz konut, iş yeri sayısı. Arkamda Büyükçekmece’nin en önemli caddesi Albatros’a giden Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde 3 blok daha yıkıyoruz. Dolayısıyla bizim bu caddede 3, 5 tane bloğumuz kaldı. Denize yakın olduğu için burayı çok önemsiyoruz. 2 sene içerisinde Büyükçekmece merkezde depremde yıkılacak, can ve mal kaybına sebep olacak binalar bitmiş olacak. Esas sorunumuz Kumburgaz Sahilde tabut gibi ayakta duran bloklar. Onların da yıkılıp yenilenmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis çalışmalarına olayı götürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Deprem tehlikesinin kapıda olduğunu belirten Başkan Akgün, “Her parti gruplarına yönlendireceğiz. Kumburgaz’daki vatandaşımızın can ve mal güvenliğini sağlamak bakımından Kumburgaz, Celaliye, Kamiloba, Güzelce imar planlarının bir an önce bitirilip önümüze konulmasını rica edeceğiz. Aksi taktirde büyük vebal altındayız hepimiz. Çünkü deprem kapıda. İstanbul’u korkunç bir deprem sarsacaktır. Buna hazırlanmak için ilçe belediyeleri, Büyükşehir Belediyemiz, Çevre Şehircilik Bakanlığımız, devletin diğer otoriteleri hep birlikte işbirliği ile güç birliği ile bu hazırlığı devam ettirmemiz lazım” diye konuştu.

Büyükçekmece'de kentsel dönüşüm tüm hızıyla sürüyor
Denizli Oto Ekspertiz