Çatalca'da kentsel dönüşüm resmen başladı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakKentsel Dönüşüm

Çatalca’da kentsel dönüşüm resmen başladı

Çatalca'da kentsel dönüşüm
Çatalca'da kentsel dönüşüm

Olası büyük İstanbul depremine karşı megakentin tüm ilçelerinde kentsel dönüşüm çalışmaları hızlandı. Bakanlık kontrolünde ilçe belediyeler tarafından yürütülen çalışmalarda riskli yapılar yıkılarak güvenli yaşam alanlarına dönüştürülüyor.

İstanbul’un son yıllarda gelişmekte olan ilçesi Çatalca’da da kentsel dönüşüm çalışmaları başladı. Çatalca Belediyesi’nin aktardığı bilgiye göre, ilçedeki yerinde ve gönüllü kentsel dönüşümün ilk adımı bir sitede başladı. Belediye ekipleri tarafından sitede yıkım çalışmaları yürütülüyor.

“VATANDAŞLARI MAĞDUR ETMEYECEĞİZ”

Çatalca Belediyesi Başkanı Mesut Üner, ilçedeki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Başkan Üner, “Çatalca’mızda geleceğimizi, çocuklarımıza emanet edeceğimiz ilçemizi korumak adına, vatandaşlarımızın yaşam standartlarını artırmak ve daha güvenli evlerde yaşamalarını sağlamak için yerinde ve gönüllü kentsel dönüşümü başlattık” sözleriyle çalışmaları müjdeledi.

Yürütülen çalışmalardaki temel prensiplerden bahseden Üner, “Bizler çalışmalarımızı ‘önce insan’ diyerek yapıyoruz. Ülkemizde deprem gerçeğiyle yaşıyoruz ve bu kentsel dönüşüm ihtiyacını çok daha fazla ortaya koyuyor. İlçemizde de kentsel dönüşümü yerinde dönüşüm anlayışımızla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mız öncülüğünde, vatandaşlarımız mağdur edilmeden hayata geçiriyoruz. Çatalca’mızda mevcut yapıların eskimesi ve deprem riski sebebiyle kaçınılmaz hale gelen yerinde kentsel dönüşüm için bizler belediye olarak üzerimize düşen ne varsa yapacak vatandaşlarımızın yanında olacağız” şeklinde konuştu.

YERİNDE DÖNÜŞÜM UYGULANIYOR

Belediyeye riskli yapı müracaatı yapan vatandaşların yanında olacaklarının altını çizen Çatalca Belediyesi Başkanı Mesut Üner, “Yerinde dönüşüm talebinde bulunan vatandaşlarımıza İlke Evleri Sitemizde olduğu gibi her zaman destek olmaya hazırız.

Binasının durumu riskli olan vatandaşlarımız belediyemizin ilgili birimleri ile iletişim kurarak teknik destek alabilirler. Gerekli görülen yerlerde kentsel dönüşüm çalışmalarını başlatarak vatandaşlarımızla birlikte atılması gereken adımları atmaya devam edeceğiz.

Yerinde, gönüllü kentsel dönüşüm ile vatandaşlarımızın yaşam standartları artacak ve daha güvenli evlerde yaşayacaklar. Ben şimdiden ilçemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Denizli Oto Ekspertiz