Çay, Virüslere karşı boğaz florasına yapışmasını önlüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
GüncelSağlık

Çay, Virüslere karşı boğaz florasına yapışmasını önlüyor

Prof.Dr. Özşeker, çayın, virüsün boğaz florasına yapışmasını önlediğini ifade etti. Özşeker, toplu taşımadan indikten sonra çay, ıhlamur veya adaçayından birini mutlaka tükettiğini söyledi.

Dünya genelinde yayılan corona virüsün Türkiye’de görülmesinden sonra tedbirler üst düzeye çıkarıldı. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz gün Türkiye’deki koronavirüs vakasının tespit edildiğini açıklamıştı.

Koronavirüs vakasının Türkiye’de görülmesi sonrasında ise tedbirler artırıldı. Dengeli beslenmenin önemli olduğu belirtildi. ‘Güçlü bağışıklık nasıl sağlanır?’ sorusunun cevabını Cerrahpaşa Tıp İmmünoloji-Alerji Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Zeynep Ferhan Özşeker, NTV yayınında verdi.

GARİP FORMÜLLERE KARŞI UYARI

Prof.Dr.Özşeker, mucizevi bir besin olmadığını garip formüllere inanılmaması gerektiğini açıkladı. Özşeker, her şeyden ölçülü yemenin gerekli olduğunu belirtti.

Prof.Dr.Özşeker, bu dönemde diyet yapmanın bağışlık sistemini zayıflatacağını dile getirdi.

ÇAY ÖNERİSİ

Prof.Dr. Özşeker, çayın, virüsün boğaz florasına yapışmasını önlediğini ifade etti. Özşeker, toplu taşımadan indikten sonra çay, ıhlamur veya adaçayından birini mutlaka tükettiğini söyledi.

Prof. Dr. Zeynep Ferhan Özşeker Kimdir?

1969 İstanbul doğumlu. Fenerbahçe Lisesinden 1986 yılında mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden 1992 yılında mezun olduktan sonra aynı yıl SSK Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz uzmanlık eğitimine başladı. 1997 yılında uzmanlık eğitimini tamamlayarak mecburi hizmet için SSK Elbistan Hastanesine atandı.

1999 yılında SSK İstanbul Meslek Hastalıkları Hastanesine tayin oldu. 2000 yılında tekrar SSK Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesine uzman olarak, 2002 yılında da başasistan olarak atandı. 2003 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları AD İmmünoloji ve Allerji Hastalıkları BD’nda Allerjik Hastalıklar yan dal uzmanlık eğitimine başladı.

2007 yılında Allerji Hastalıkları uzmanı olarak SB Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesine Allerji Hastalıkları uzamanı olarak atandı. 2008 yılında doçent oldu. 31.05. 2010 yılında İmmünoloji ve Allerji Eğitim Kliniğini kurdu. 2012 yılında Allerjik hastalıklar yanı sıra İmmünoloji uzmanı unvanını kazandı.

2013 yılında Eğitim Görevlisi oldu. Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği, Türk Toraks Derneği, Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği, Avrupa Allerji ve İmmünoloji Akademisi üyesidir.  Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Sayman görevlerini yürütmektedir.

Halen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı, İmmünoloji ve Allerji Hastalıkları Bilim Dalı öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.