Çayeli ve Merkez ilçelerinde TOKİ tarafından acele kamulaştırılma kararı alındı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
GüncelKentsel Dönüşüm

Çayeli ve Merkez ilçelerinde TOKİ tarafından acele kamulaştırılma kararı alındı

Çayeli ve Merkez ilçelerinde TOKİ tarafından acele kamulaştırılma kararı alındı.
Rize’de 14 ve 22 Temmuz tarihlerinde yaşanan aşırı yağışlar sonrasında sel felaketi meydana gelmişti. Yaşanan bu felaketin sonrasında yeni acıların yaşanmaması adına çalışmalar başlatılmıştı.

Selden etkilenen Çayeli ve Merkez ilçelerinde bulunan ve özel mülkiyete konu bazı taşınmazların, sel ve heyelan afeti sebebiyle ihtiyaç duyulan yapılaşmanın gerçekleştirilmesi amacıyla Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

Söz konusu karar, bugünkü 31579 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bölgelerde TOKİ tarafından kentsel dönüşüm uygulanacak.

ÇAYELİ’NDE İKİ BÖLGE BELİRLENDİ

Çayeli ilçesi Büyükköy Beldesi sınırları içerisinde yer alan özel mülkiyete konutaşınmazların bölgede yaşanan sel ve heyelan afeti sebebiyle ihtiyaç duyulan yapılaşmanın gerçekleştirilmesi amacıyla TOKİ tarafından kamulaştırılmasına karar verildi.

Çayeli’nin Yenipazar bölgesinde de TOKİ tarafından bazı bölgelerin kamulaştırılmasına karar verildi. Bu bölgelerde kentsel dönüşüm ve gelişim çalışmaları uygulanacak.

MURADİYE BÖLGESİNDE DE ÇALIŞMA YAPILACAK

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren karar ile Merkez ilçesi Muradiye belgesinde bulunan bazı taşınmazların bölgede yaşanan sel ve heyelan afeti sebebiyle ihtiyaç duyulan yapılaşmanın gerçekleştirilmesi amacıyla TOKİ tarafından kamulaştırılmasına karar verildi.

Bu bölgede de yeni felaketlerin yaşanmaması adına kentsel dönüşüm uygulanacak. Hayata geçirilecek kentsel dönüşüm konutları, özellikle sel felaketlerinin yaşanmaması adına güvenli yapı özellikleri taşıyacak. Çalışmalar TOKİ aracılığıyla yürütülecek.

Çayeli ve Merkez ilçelerinde TOKİ tarafından acele kamulaştırılma kararı alındı.