Cedit Mahallesi'ndeki tartışmalı dönüşüm projesinde yıkımlar başladı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Kentsel Dönüşüm

Cedit Mahallesi’ndeki tartışmalı dönüşüm projesinde yıkımlar başladı

Cedit Mahallesi'ndeki tartışmalı dönüşüm projesinde yıkımlar başladı

Kocaeli’nin Cedit Mahallesi’nde uzun zamandır gündemde olan kentsel dönüşüm projesi resmen başladı. Proje kapsamında yıkım ihaleleri geçtiğimiz günlerde yapılmıştı. Bugün ise proje dahilinde yer alan riskli binaların yıkımı başladı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi’nde toplam 130 bin metrekarelik alanda 482 bina dönüşüme alınacak.

Bölgede hayata geçirilecek kentsel dönüşüm projesi ile deprem tehlikesine karşı güvenli yaşam alanları vatandaşlara sunulacak. Öte yandan modern ve nitelikli konutlar inşa edilecek.

İLK YIKIM YAPILDI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından aktarılan bilgilere göre, Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi için geçtiğimiz hafta Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından yıkım ihalesi yapılmıştı. İhalede en yüksek teklifi veren Karadoğan firması, riskli binaların yıkımına başladı.

Yıkım çalışmaları, daha önce tahliye edilen yapılarda başladı. Projede yüzde 93 oranında uzlaşma sağlandığı belirtiliyor. Riskli alanlarda tahliye çalışmaları ise devam ediyor.

1105 DAİRE İNŞA EDİLECEK

Etaplar halinde hayata geçirilecek Cedit Kentsel Dönüşüm Projesi’nde toplam bin 105 adet yeni ve güvenli konut üretilecek. Projedeki konutlar 2+1 ve 3+1 daire tipi seçeneklerini taşıyacak. Hayata geçirilecek binalar ise yatay mimarili tasarımla kurulacak.

Cedit Mahallesi’nde kentsel dönüşüme giren vatandaşlara kira yardımı yapılıyor. Bin 688 hak sahibini ilgilendiren dönüşüm projesinde tapusu olmayan vatandaşlara da kira yardımının yapılacağı öğrenildi.

Cedit Mahallesi'ndeki tartışmalı dönüşüm projesinde yıkımlar başladı
Denizli Oto Ekspertiz