Çevre dostu binaların önemi gün geçtikçe artıyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaat

Çevre dostu binaların önemi gün geçtikçe artıyor

Çevre dostu binaların önemi gün geçtikçe artıyor

Türkiye İMSAD (Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği) tarafından 4 Ekim ‘Dünya Konut Günü’ kapsamında bir açıklama yapıldı.

Çevre dostu binalar ve akıllı şehirlerin planlandığı bir süreçte inşaat malzemesi sanayisinin sorumluluğunun daha da yükseldiğini belirten Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, “Tüm dünyada kentleşme oranı hızla artarken kaynakların da azalacağı gerçeğiyle karşı karşıyayız. Dolayısıyla kaynakların akılcı ve etkin kullanımı günümüzde daha önemli hale geldiğinden binalarda sürdürülebilir malzemelere yönelik talep de yükseliyor” diye konuştu.

Performansa dayalı inşaat ve buna uygun malzeme seçiminin çok önemli olduğuna dikkat çeken Küçükoğlu, “Bugün artık binaların sürdürülebilirliği büyük ölçüde kullanılan malzemelerin çevre dostu yapısı, sağlık açısından performansı ve dayanıklılığına bağlı. Gelecek nesillere daha sağlıklı yaşam alanları bırakmak için sürdürülebilir yapı ve malzemelere öncelik vermeliyiz” ifadelerini kullandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE GÜÇLENDİRME SEÇENEĞİ

Türkiye’de kentsel dönüşüm sürecinde yıkım ve yeniden yapımın yanı sıra güçlendirme/yenileme seçeneğinin de değerlendirilebileceğini ifade eden Türkiye İMSAD Başkanı Tayfun Küçükoğlu, “Mevcut yapı stoku içinde yapılan yenileme ve güçlendirmeleri kapsayan ‘derin yenileme’ ile bir yapının dış cephesinden iç yenilenmesine ilave olarak, bacasından tesisatına kadar her unsurun yenilenmesi sağlanıyor. Burada yenileme kapsamı, tesisat (elektrik, su vb.), ısıtma-soğutma, havalandırma sistemleri, yalıtım dahil cephe sistemleri, pencere-cam ve çatı-baca sistemleri gibi geniş bir alanı içeriyor. Amacına göre yenileme çeşitleri; deprem güvenliği, yangın güvenliği, enerji verimliliği, konfor ve estetik olarak sıralanıyor. Güçlendirme çalışmaları ise ‘derin yenileme’ çalışmalarının bir bölümünü oluşturuyor. Güçlendirme, Türkiye’nin deprem kuşağında yer alması nedeniyle ayrı bir öneme sahip. Dolayısıyla tüm bu güçlendirme/yenileme çalışmaları her açıdan sürdürülebilir binalara sahip olmamızı sağlıyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’de binaların güçlendirilmesi ve yenilenmesi konusunda Avrupa’da olduğu gibi uzun vadeli planlama yapılması gerektiğini belirten Küçükoğlu, binaların yüzde 85’inin 20 yaşın üzerinde olduğu Avrupa Birliği ülkelerinde 2030 yılına kadar 35 milyon binanın yenilenmesinin amaçlandığını ve bu hedeflere ulaşmak için fonlar yapıldığını aktardı.

Çevre dostu binaların önemi gün geçtikçe artıyor