Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni otopark yönetmeliğini değerlendirdi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaat

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni otopark yönetmeliğini değerlendirdi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni otopark yönetmeliğini değerlendirdi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 31 Mart 2021 günü yürürlüğe girecek olan yeni otopark yönetmeliğinde dikkat çeken değişiklikler göze çarptı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İlbank 2020 Genel Kurulu’nda gerçekleştirdiği konuşmada hem İlbank hakkında hem de gündem hakkında değerlendirmelerde bulundu.

AA’nın aktardığı habere göre, Bakan Kurum, İller Bankası’nın öz kaynaklarıyla 2003 yılından bugüne kadar 100 bin projeyi bitirdiğini ve 84 milyar liralık yatırım yaptığını ifade etti.

İller Bankası’nın 88’inci kuruluş yıl dönümünün olduğunu belirten Bakan Kurum, “Sadece geçen yıl 6,5 milyar lira yatırım yapan bankamız, bugün bedeli 8,5 milyar lira olan 700’e yakın projeyi 81 ilin tamamında sahada sürdürmektedir” diye konuştu.

“HEM TRAFİK YOĞUNLUĞU AZALACAK HEM DE OTOPARK İHTİYACI KARŞILANACAK”

Resme Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Yeni Otopark Yönetmeliği hakkında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Daire büyüklüklerine göre otopark zorunluluğu uygulamasını getirdik. 80 metrekareden küçük her 3 daire için en az 1 otopark, 80 metrekare ile 120 metrekare arasındaki her 2 daire için en az 1 otopark, 120 metrekare ile 180 metrekare arasındaki her daire için en az 1 otopark ve 180 metrekare üzeri her daire için 2 otopark yeri ayrılması hükmünü getirdik. Otoparkın öncelikle, bina bodrumunda karşılanması zorunluluğunu kaldırdık. Talebe göre, binanın bodrumunda veya binanın bahçeleri ile bahçe altlarında yapılabilmesinin önünü açtık. İlçe belediyeleri de bundan böyle bölge otoparkları yapabilecekler” ifadelerini kullandı.

Yeni yapılacak binalar, AVM ve bölge otoparklarına elektrikli araç park yeri düzenleme şartı getirdiklerinden bahseden Bakan Kurum, “Bu da inşallah 2023’te elektrikli otomobilimizin ülkemize kazandırılması çerçevesinde çok önemli. Yine bütün AVM’lerde elektrikli şarj istasyonlarının hızlı şarj özellikli olması zorunluluğunu getirdik. Yeni yönetmeliğimizle hem trafik yoğunluğunu azaltacağız hem de vatandaşlarımızın otopark ihtiyacını karşılayacağız. Ayrıca tüm belediyelerimizin bu konuda çok daha etkin olmalarını sağlamış olacağız” şeklinde konuştu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni otopark yönetmeliğini değerlendirdi