Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni otopark yönetmeliğinin detayları belli oldu | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni otopark yönetmeliğinin detayları belli oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni otopark yönetmeliğinin detayları belli oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Otopark Yönetmeliği’ 31 Mart’ta yürürlüğe giriyor.

Bugünkü 31434 Sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan ‘Otopark Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ ile daire büyüklüğüne göre otopark zorunluluğu uygulamasına geçildi.

Geçmiş yönetmelikte her daire için otopark zorunluluğu bulunuyordu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sektörün tüm taraflarının taleplerini dinleyerek yönetmelikte bazı değişikliklere gitti. Yapılan bu değişikle her yapı alanı için farklı formüller geliştirilecek otopark yapılmasında engeller kaldırıldı. Hazırlanan yeni taslağa göre daire veya dükkan büyüklüklerine göre otopark alanı oluşturulacak.

HER 3 DAİRE İÇİN 1 OTOPARK

Yeni otopark yönetmeliği ile 80 metrekareden küçük her 3 daire için en az 1 otopark, 80-120 metrekare arasındaki her 2 daire için en az 1 otopark, 120-180 metrekare arasındaki her daire için en az 1 otopark ve 180 metrekare üzeri her daire için 2 otopark bulunması zorunlu kılınacak.

120 metrekareden küçük olan 3 kat ve üzeri yapıların bulunduğu parsellerde ise talep olması halinde otoparkın bedel karşılığının bölge otoparkından temin edilebilmesi imkanı sunuldu. 250 metrekareden küçük parsellerde otopark ihtiyacının yarısının parselde karşılanması kaydıyla zorunlu otopark adedi yüzde 50 oranında azaltılacak.

Dükkan, mağaza ve banka gibi fonksiyonlarda her 30 metrekare için 1 olan otopark zorunluluğu, her 40 metrekare için 1; büro binalarında her 40 metrekare için 1 olan otopark zorunluluğu, her 50 metrekare için 1 olacak şeklinde düzenlendi.

Yeni yönetmelik ile binaların otoparklarının bodrum katında olması zorunluluğu kaldırılıyor. İsteğe göre binanın bodrumunda, arka, yan veya ön bahçesinde de otopark alanları oluşturulabilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni otopark yönetmeliğinin detayları belli oldu