Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın İzmir'deki dönüşüm seferberliği sürüyor | intHaber.com
Kentsel Dönüşüm

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın İzmir’deki dönüşüm seferberliği sürüyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın İzmir'deki dönüşüm seferberliği sürüyor

30 Ekim 2020 günü Ege Denizi Seferihisar açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem, İzmir’in birçok ilçesinde yıkıcı etki yaratmıştı.

Depremden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde şehirde kentsel dönüşüm seferberliği başlatıldı.

AA’nın aktardığı habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir’de inşa edilen deprem konutlarında incelemelerde bulundu.

Çalışmalar hakkında konuşan Bakan Kurum, kentsel dönüşüm çalışmaları dahilinde 7 bölgedeki 1444 konut, rezerv alandaki 3 bin 500 konut ve millet bahçesiyle birlikte toplam 2 milyar 200 milyon TL’lik yatırım yapılacağını ifade etti.

TAMAMI DEPREMZEDELER İÇİN OLUŞTURULUYOR

TOKİ’nin şehrin 7 deprem dönüşüm bölgesinde ve rezerv alanında çalışmaların eş zamanlı olarak devam ettiği bilgisini paylaşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “7 bölgede 1444 konut yapıyoruz, sadece oradaki yatırımın değeri 543 milyon lira. Salhane Mahallesinde 228 konut, 15 ticari ünitemiz var. Tamamı depremzede kardeşlerimiz için. İnşallah bu projemizi eylül ayında bitirip vatandaşlarımıza teslim ediyor olacağız. Manavkuyu Mahallesi 2. bölgede 140 konutumuz, 24 dükkanımız var. Burası da aynı şekilde eylül ayı içerisinde bitirilip vatandaşlarımıza teslimi gerçekleştiriliyor olacak” şeklinde konuştu.

Rıza Bey Apartmanı’nın bulunduğu bölgede çalışmaların sürdüğünden bahseden Bakan Kurum, “Salhane ve Mansuroğlu Mahalleleri 3. bölgemiz. 910 konut ve 132 ticari ünitemiz var. Bu alanda da şubat ayında tamamını bitirip depremzede kardeşlerimize teslim ediyor olacağız. Manavkuyu ve Mansuroğlu Mahallelerimizde 4-5-6 ve 7. bölgelerde de toplamda 166 konut, 37 ticari üniteden oluşan projemizi de eylül ayı itibarıyla vatandaşlarımıza teslim ediyor olacağız” ifadelerini kullandı.

Depremin en çok etkilediği ilçe Bayraklı hakkında da konuşan Bakan Kurum, Bayraklı’da 75 bin metrekarelik alanda örnek dönüşümün gerçekleştirildiğini dile getirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın İzmir'deki dönüşüm seferberliği sürüyor