CHP'de dikkatler Menemen 1 Aralık seçimlerine çevrildi! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Siyaset

CHP’de dikkatler Menemen 1 Aralık seçimlerine çevrildi!

CHP'de dikkatler Menemen 1 Aralık seçimlerine çevrildi!
CHP'de dikkatler Menemen 1 Aralık seçimlerine çevrildi!

Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi tarafından ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edilmesinin ardından partisinden istifa ettiği biliniyordu.

Gelişmelerin ardından Menemen Belediyesi’ndeki yolsuzluk iddiaları kapsamında düzenlenen operasyonda tutuklanarak cezaevine gönderilen Aksoy, İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştırılmıştı.

Gelinen noktada gözler Menemen Belediye Meclisi’ne çevrildi. Menemen Belediye Meclisi 1 Aralık Salı Günü Saat 14.00’da başkanvekili seçmek için toplanacağı bildirildi.

KİMLERİN ADI VAR?


CHP’nin 15, AKP’nin 10, İYİ Parti’nin 3, MHP’nin 2 ve 1 bağımsız meclis üyesinin olduğu Menemen Belediye Meclisi’nde tüm üyelerin başkanvekilliği için aday olma hakkı bulunurken, mecliste çoğunluğu bulunan CHP’nin kimi aday göstereceği merak edildi.

CHP’nin başkanvekili adaylığı için kulislerde; Hasan Ünal, Deniz Karakurt, İhsan Perçin ve Çağlar Gülez’in isimleri geçerken seçim öncesinde de partide hareketlilik yaşanmakta.

YÜCEL YOĞUN MESAİ YAPIYOR


CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’in hem İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer hem de CHP Menemen İlçe Başkanı Turan Erdoğan ve meclis üyeleriyle toplantı yaparak başkanvekili adayı konusunda görüş alışverişinde bulunduğu bildirildi.


Pazartesi Günü ise parti içinde önemli bir zirve gerçekleşecek. CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ve CHP Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı İzmir’e gelerek İl Başkanı Deniz Yücel, İlçe Başkanı Turan Erdoğan ve meclis üyeleriyle toplantı yapacak.

Toplantıda başkanvekili adayının kararlaştırılması beklenmekte.

HANGİ İSİMLER ÖN PLANDA?


Bununla birlikte adaylık için ismi geçenler arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Menemen Belediyesi Meclis Üyesi Hasan Ünal’ın hem ilçede hem büyükşehirde aktif ve uyumlu çalışması, hem de genel merkez diyaloglarının iyi olmasından dolayı adaylık ihtimalinin yüksek olduğu öne sürülmekte.
 

Deniz Karakurt’un partiye yaklaşık 2 yıl önce üye olması, İhsan Perçin’in de eğitim durumu adaylık için handikap olarak görülüyor. Çağlar Gülez’in ise İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mustafa Özuslu’nun işaret ettiği isim olduğu iddia ediliyor.

İYİ PARTİ CHP’Yİ DESTEKLEYECEK


İYİ Parti’nin ise Millet İttifakı çerçevesinde CHP’nin adayına destek vermesi beklendiği vurgulanıyor.

CHP'de dikkatler Menemen 1 Aralık seçimlerine çevrildi!