Çimento fiyatlarındaki artış, inşaat çalışmalarını olumsuz etkiliyor | intHaber.com
EkonomiEmlakİnşaatSektörel

Çimento fiyatlarındaki artış, inşaat çalışmalarını olumsuz etkiliyor

Çimento fiyatlarındaki artış, inşaat çalışmalarını olumsuz etkiliyor

İnşaat sektöründe artan malzeme fiyatları beraberinde büyük bir sorunu doğurdu. İnşaat demirinde yüzde 116’ya ulaşan fiyat yükselişinin yanı sıra çimento fiyatlarında da artış ciddi seviyelerde görülüyor.

Çimento fiyatlarında yaşanan artışlara ilişkin Ticaret Bakanlığı ile önemli bir toplantı yapıldı. Toplantıya Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı M. Erdal Eren’in yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu temsilcileri katıldı.

“ÇİMENTO FİYATLARI HIZLA YÜKSELİŞ İÇİNDE”

Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan TMB Başkanı Erdal Eren, “Temel girdi maliyetlerimiz konusunda demirin ardından bu kez de çimentoda yaşadığımız büyük fiyat artışına ilişkin olarak ilgili tüm paydaşları bir araya getirdiği ve yaşanmakta olan sıkıntılara ortak akılla çözüm üretilmesinin öncülüğünü yaptığı için Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş’a teşekkür ederiz. Çok sayıda alt sektöre etkisi ve istihdam potansiyeli ile ekonominin geneli için büyük önem taşıyan inşaat sektörünün temel girdileri içerisinde ön sırada yer alan çimento fiyatları son dönemde hızlı bir yükseliş içindedir” diye konuştu.

Son bir yıl içinde çimento fiyatlarında yaşanan değişimden bahseden Eren, “2020 Mayıs – 2021 Mayıs döneminde çimento fiyatlarında yüzde 60’ın üzerinde fiyat artışları yaşanmıştır. Yaşanan yüksek fiyat artışını aynı dönemde gözlenen döviz kuru yükselişi ve ÜFE ile açıklamak mümkün olamamaktadır” ifadelerini kullandı.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN HIZLANMASI İÇİN FİYATLARIN İSTİKRARLI OLMASI LAZIM”

Deprem tehlikesine karşı kentsel dönüşüm ve konut yatırımlarının önem taşıdığına dikkat çeken TMB Başkanı Erdal Eren, “Bu çerçevede, ağırlıklı olarak özel sektör yatırımları ile gerçekleştirilmekte olan kentsel dönüşüm projelerinin aksamadan hayata geçirilmesi için demir çelik ürünlerinin yanı sıra çimento fiyatlarında da istikrarlı, piyasa koşullarına paralel, adil bir ortam oluşturulması gerekmektedir. Döviz bazında yurtdışına dünya fiyatlarının çok altında ihracat yapmakta olan çimento üreticilerimizden en azından yaşadığımız zorlu salgın koşullarında iç pazar fiyatlarında fedakârlık yapmalarını bekliyoruz” diye konuştu.

Çimento fiyatlarındaki artış, inşaat çalışmalarını olumsuz etkiliyor