Çimento fiyatlarındaki artış konut fiyatlarını da etkiliyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaat

Çimento fiyatlarındaki artış konut fiyatlarını da etkiliyor

Çimento fiyatlarındaki artış konut fiyatlarını da etkiliyor.
Son dönemlerde konut üreticileri tarafından artan malzeme fiyatlarına dair şikayetler geliyordu.

Özellikle çimento fiyatlarına yapılan zamlar karşısında müteahhitler iş bırakma eylemi yapmaya hazırlanıyor. İnşaat malzemelerindeki fahiş fiyat artışlarının konut fiyatlarına da yansıdığı belirtiliyor.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) tarafından daha önce 2 Eylül olarak duyurulan eylem kararı, son toplantı sonrasında 9 Eylül’e çekildi. İMKON’a bağlı müteahhitler, 9 Eylül günü çimento fiyatlarını protesto amacıyla 15 gün boyunca inşaat üretimini durduracak.

“VATANDAŞLAR DA ETKİLENECEK”

Yaşanan süreci değerlendiren İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, “Çimentocular, ‘üretim kapasitesi 115 milyon ton. 80 milyon tonluk üretim var. Bazıları yurtdışına sattığımızdan dolayı tedarik sorunu yaşıyoruz’ diye açıklama yapıyorlar. Bu, yurtdışına sattığın için tedarik sorunu değildir, bu içeride üretimi kısıtlayarak fiyatı artırma politikasıdır. Bunu doğru bulmuyoruz. Ayrıca şu anda 4-5 büyük yatırımcının ilgili bakanlıklara çimento fabrikası kurmak için müracaatı olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla içeride çimento üretimini karşılamada kapasite sıkıntısı varsa bu yatırımcılara izin verilerek çimento sektörünün daha da büyütülmesine tarafız. Gerekirse de çağrımız karşılık bulmazsa biz de çimento fabrikaları kurma girişimine başlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Çimento fiyatlarındaki yükselişin ev fiyatlarını da etkileyeceğini, bu durumdan vatandaşın da zarara uğrayacağına dikkat çeken Tellioğlu, “Kararımız Anadolu’nun bize bağlı yaklaşık 40 derneğinde uygun gören meslektaşlarımızın aynı anda tek tip afiş asılması suretiyle başlayacak. Bu bir tavsiye niteliğindedir, kimse buna mecbur değildir. 15 gün süreyle bu afişler asılacaktır. İş güvenliği tehlikesi olan yerler, sözleşmeyle kısa süre içinde işini teslim etmek durumunda olan yerler gibi yerler hariç tüm özel sektörün tamamını kapsayan kesime, iş bırakma boykot çağrısı yapıyoruz” şeklinde konuştu

Çimento fiyatlarındaki artış konut fiyatlarını da etkiliyor.
Denizli Oto Ekspertiz