Çimento sektöründe bu yıl üretim ve satış artış gösterdi | intHaber.com
İnşaat

Çimento sektöründe bu yıl üretim ve satış artış gösterdi

Çimento sektöründe bu yıl üretim ve satış artış gösterdi
Çimento sektörünün çatı kuruluşu TÜRKÇİMENTO tarafından Ankara’da genel kurul toplantısı düzenlendi. Toplantıda sektörün son durumuna dair bilgiler de paylaşıldı.

Genel kurulda bir konuşma gerçekleştiren TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, “Türk çimento sektörü olarak biz de 2020 yılında zorlu koşullar altında faaliyetlerimizi sürdürdük. Üst üste daralma yaşadığımız yılların ardından umutla başladığımız yılda, pandeminin etkisiyle yaşanan satış iptalleri, gelir kayıpları, çalışma kısıtlamaları gibi zorluklara, umutların yerini risklerle mücadeleye bıraktı. 2020 yılında Ocak itibariyle rakamlarda artışlar görmeye başlarken, devam eden 4 ayda iç pazarda tekrar daralma yaşadık. 2020 Haziranı’ndan itibaren normal hayata dönüş ve inşaat sektöründe yaşanan canlanma ile satışlarda gördüğümüz artış, yılsonuna kadar olumlu etkilerini gösterdi. İç satış ve üretim rakamlarında artışla 2020 yılını tamamladık” ifadelerini kullandı.

İÇ SATIŞTA YÜZDE 29’LUK ARTIŞ

2021 yılının ilk 6 aylık dönemini kapsayan süreçte çimento sektörünün durumunu paylaşan Yücelik, “Sektörün yüzde 94’ünü temsil eden TÜRKÇİMENTO üyelerinin 2021 yılı 6 aylık dönemde çimento üretimi geçen yıla oranla yüzde 26’lık artışla 37 milyon tona çıkarken, iç satışlar yüzde 29 artışla 28,3 milyon tonu buldu. Geçtiğimiz aylarda olduğu gibi tüm bölgelerde iç satışlarda artış görüldü. Yılın ilk 6 ayında üretilen çimentonun yaklaşık yüzde 80’i iç satışa konu oldu. Ayrıca İhracatçı Birlikleri’nin geçici verilerine göre, 2021 yılı Ocak-Ağustos döneminde de çimento sektörünün toplam ihracatı, değer bazında yüzde 12,3 oranında artarak 836 milyon dolara çıktı. Ancak toplam ihracat miktarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,9 gerileyerek 20,8 milyon tona indi. Bu yılın ilk 8 ayındaki ihracatın 12,3 milyon tonu çimento; 8,5 milyon tonu ise klinkerden oluştu” diye konuştu.

Çimento maliyetleri hakkında da konuşan Yücelik, maliyetlerin yaklaşık yüzde 80’inin döviz bazlı yakıt, elektrik gibi enerji girdilerinin oluşturduğuna dikkat çekerek, “Buna karşın artışları tam olarak fiyatlara yansıtmayarak, ülkemizin kuruluşundan bu yana sürdürdüğümüz milli beraberlik anlayışıyla, ülke ekonomisine sunduğumuz katkıdan taviz vermeden çalışmalarımıza devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

Çimento sektöründe bu yıl üretim ve satış artış gösterdi