Çimento üreticileri, fiyatlar üzerine yapılan eleştirileri yanıtladı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiEmlakİnşaatSektörel

Çimento üreticileri, fiyatlar üzerine yapılan eleştirileri yanıtladı

Çimento üreticileri, fiyatlar üzerine yapılan eleştirileri yanıtladı.

İnşaat sektöründe malzeme fiyatlarında yaşanan artışlar gündem olmaya devam ediyor. Demir fiyatlarından sonra çimento fiyatlarında da ciddi seviyelerin görülmesiyle müteahhitler, bu fiyat artışlarını eleştirmişti. Çimento üreticileri ise çimento fiyatlarının konut fiyatlarını etkilemediğini belirtiyor.

Fiyatlar üzerine açıklama yapan TÜRKÇİMENTO Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yücelik, özellikle son bir yılda çimento sektörünün ana maliyet girdilerinde önemli artışlar yaşandığını belirterek, “Çimento üreticileri olarak, döviz kurundaki artışlar sonucunda üretim maliyetlerimizi karşılayamaz hale geldik. Örneğin, sektör için en önemli maliyet kalemi olan petrokoktaki fiyat artışı son bir yıllık dönemde 50-60 dolar bandından, 140 -150 dolar bandına yükseldi” diye konuştu.

“KONUT MALİYETİNDE PAYI ÇOK DÜŞÜK”

Çimentonun ülke ekonomisi için stratejik bir ürün olduğunu belirten Yücelik, “Türkiye, dünyadaki en ucuz çimento fiyatına sahip ülke konumunda bulunuyor. Diğer yandan, çimento fiyatlarının konut fiyatlarında yüksek artışa neden olduğu savı, gerçeği yansıtmıyor. ODTÜ tarafından hazırlanan rapora göre 1. sınıf yapının arsa hariç malzeme maliyeti içerisindeki çimentonun payı yüzde 1,7 ile yüzde 3,2 arasında değişiyor. Konut maliyetleri içerisindeki çok düşük payına rağmen çimento sektörünün konut fiyat artışlarının sebebi gibi yansıtılmasını büyük haksızlık olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“SEKTÖR OLARAK GEREKLİ TEMASLARI KURDUK”

Türk çimento sektörünün her zaman olduğu gibi serbest piyasa koşullarına paralel olarak faaliyetlerini sürdürmeye ve ülke ekonomisine destek olmaya devam edeceğini ifade eden Yücelik, “İthal girdilerde yaşanan artış, tüm sanayi sektörlerinde olduğu gibi çimento sektörü maliyetlerini de etkiledi. Bizler sektör olarak bu konunun çözümü için kamuyla gerekli temasları kurduk. Halihazırda pandemi sonrası beklenen global toparlanma sürecinde gerek iç piyasa dinamikleri gerek ihracat imkanlarının artırılması hususunda, ülkemiz açısından azami faydanın sağlanabilmesini bütün paydaşlarımız ile değerlendirdik. Bu sebeple daha fazla açıklama yapmanın doğru olmadığı kanaatindeyiz” şeklinde konuştu.

Çimento üreticileri, fiyatlar üzerine yapılan eleştirileri yanıtladı.
Denizli Oto Ekspertiz