Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi'nde temel atıldı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Kentsel Dönüşüm

Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde temel atıldı

Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi'nde temel atıldı.
Trabzon’un Ortahisar ilçesi Çömlekçi Mahallesi’nde TOKİ ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek kentsel dönüşüm projesinde çalışmalar başladı.

AA’nın aktardığı habere göre, Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin temel atma törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da katılım gösterdi.

Törende yaptığı konuşmada Trabzon’un büyük dönüşümü için büyük adım atıldığını belirten Bakan Kurum, TOKİ aracılığıyla 90 bin metrekarelik alanda 2 etapta başlatılan dönüşüm projesinin 30 bin metrekarelik büyüklüğündeki 1’inci etabında 130 konut ile 20 dükkanın inşa edildiğini dile getirdi.

OCAK 2022’DE TESLİM EDİLECEK

Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin 1. Etap detaylarından bahseden Bakan Kurum, “Konutlarımızın 25’i 2+1, 30’u 3+1, 75’i 4+1 olacak. 6 bin metrekare büyüklüğündeki 20 dükkanı ve 396 araçlık kapalı otoparkıyla TOKİ’mizin yaptığı en muhteşem projelerinden biri olacak. Yatırım değeri 120 milyon lira olan projemizi 2022 Ocak ayında tamamlayacağız, hak sahibi vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Projemizi tamamladığımızda, Trabzon’umuzun eşsiz sahili ve Tanjant yolu arasında kalan bu alanın çehresi tamamen değişecek, yepyeni bir yaşam alanı olacak” ifadelerini kullandı.

10 MİLYON İNSAN SAĞLIKLI KONUTLARDA YAŞAM SÜRÜYOR

Türkiye’nin 81 ilinde sosyal donatılarıyla beraber 1 milyon bağımsız bölüm ürettiklerini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Toplamda 10 milyon vatandaşımız, bu sağlıklı konutlarda, güven içinde oturuyor. Şimdi ‘Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşüm’ diyoruz. An itibarıyla ülke genelinde, yatırım değeri 100 milyar lira olan 300 bin sosyal konut ve kentsel dönüşüm konutumuzun inşası için harıl harıl çalışıyoruz. Biz; geçmişle geleceği aynı potada buluşturan, yeşil ile yapıyı kaynaştıran, insan ile şehri bütünleştiren bir şehircilik anlayışına sahibiz. İşte bu anlayışla projelerimizin hepsini yatay mimariye uygun ve Karadeniz yöresinin renklerine uyumlu olarak tasarladık ve uyguladık” şeklinde konuştu.

Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi'nde temel atıldı.