Değerli konut vergisinde beyanname süreci devam ediyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Değerli konut vergisinde beyanname süreci devam ediyor

Değerli konut vergisinde beyanname süreci devam ediyor

2021 yılında uygulanmaya başlanan yeni gayrimenkul vergisi değerli konut vergisinde beyanname verme dönemi devam ediyor.

Değerli konut vergisinde son beyanname verme günü olarak 20 Şubat günü belirlendi. Yeni vergi türünün mükellefi olan ancak beyanda bulunmayan kişilere ise ceza işlemi uygulanacak.

Değerli konut vergisine bina vergi değeri 5 milyon 500 bin TL ve üzeri olan mesken nitelikli taşınmazlar dahil edildi. Diğer gayrimenkul vergilerinde olduğu gibi bu vergi türünde de muafiyet şartları bulunuyor.

BEYANNAME NEREDE VERİLİYOR?

Değerli konut vergisinde mükellefler, online olarak da beyanname verebiliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı‘nın İnternet Vergi Dairesi sayfası aracılığıyla elektronik ortamda kolay bir şekilde beyannamede bulunabilir. Ayrıca taşınmazın bulunduğu bölgenin vergi dairesine gidilerek de beyanname işlemi yapılabilir.

ÖDEMELER NE ZAMAN?

Değerli konut vergisi ödemeleri, yılda 2 eşit taksit halinde yapılacak. İlk ödeme dönemi Şubat 2021 dönemi sonunda bitecek. İkinci taksit ödemeleri ise Ağustos 2021 döneminde yapılacak.

Bu vergi türünde değeri 5 milyon 227 bin TL ile 7 milyon 841 bin TL arasında olan binalarda 5 milyon 227 bin lirayı aşan kısmı için binde 3; değeri 10 milyon 455 bin TL’ye kadar olanlarda 7 milyon 841 bin TL’si için 7 bin 842 TL, fazlası için binde 6; değeri 10 milyon 455 bin TL’den fazla olanlarda 10 milyon 455 bin TL’si için 23 bin 526 TL, fazlası için binde 10 oranında vergi alınacak.

Değerli konut vergisinde Türkiye sınırları içerisinde tek mesken nitelikli taşınmaza sahip olanlar vergiden muaf tutuldu. Birden fazla mesken nitelikli taşınmazı bulunanların değerli konut vergisi içine giren en düşük değerli mesken nitelikli tek taşınmazı vergiye dahil edildi.

Değerli konut vergisinde beyanname süreci devam ediyor
Denizli Oto Ekspertiz