Deprem tehlikesi bulunan İstanbul'da riskli yapı fazlalığı dikkat çekiyor | intHaber.com
EmlakGüncel

Deprem tehlikesi bulunan İstanbul’da riskli yapı fazlalığı dikkat çekiyor

Deprem tehlikesi bulunan İstanbul'da riskli yapı fazlalığı dikkat çekiyor

İstanbul’da olası büyük depreme karşı tüm ilçelerde hazırlık çalışmaları sürdürülüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde yürütülen çalışmalar ile riskli yapılar güvenli yapılara dönüştürülüyor.

Para Dergisi’nde yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında konuştu. Bakan Kurum, 2012 yılından bu yana 1 milyon 500 bin konutun dönüştürüldüğünü ifade etti.

İSTANBUL’DA 68 ALANDA DÖNÜŞÜM SÜRÜYOR

Megakent İstanbul’daki çalışmalardan bahseden Bakan Kurum, “İstanbul’da minimum yedi maksimum yedi buçuk büyüklüğünde bir depremin olacağı ifade ediliyor. En çok Avrupa Yakası’nın etkileneceğine dair bilimsel veriler var. Özellikle Marmara’nın kıyı şeridinde bulunan 17 ilçenin tsunamiden etkileneceği sık sık dile getiriliyor. 2000’den sonra İstanbul’da 273 bin bina, yani 2.5 milyon yeni konut yapıldı. Bu konutların yarısı da kentsel dönüşümle yapılan konutlar. 2000 yılından bu yana İstanbul’da 5 milyon vatandaşımızın sağlıklı ve güvenli konutlarda yaşamasını kıyı kesimlerinin sağlayan bir dönüşümü gerçekleştirmişiz” şeklinde konuştu.

Gelecek dönem çalışma hedeflerini aktaran Kurum, “Eğer önümüzdeki beş yılda hızımızı arttırır çok iyi çalışırsak İstanbul’daki risk durumunu büyük oranda ortadan kaldırabiliriz. Bakanlık olarak İstanbul’da 68 riskli alanda 35 bin binada 117 bin konutun dönüşümü için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

‘YENİ FİKİRTEPE’ OLUŞTURULUYOR

Kentsel dönüşümün yeniden başladığı Fikirtepe’deki son durumu aktaran Bakan Kurum, “Fikirtepeli kardeşlerimizle yıllardır çözümsüz durumda olan mahalleleri için buluştuk. Kararımızı vatandaşımızla beraber verdik. Terk edilmiş, inşaatı yapılmayan, temeli atılmış ama devam etmeyen projeleri yeniden başlattık. 60 bin vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren Yeni Fikirtepe Projesi’nin yatırım değeri yaklaşık 5 milyar TL olacak. 1.5 milyon metrekare inşaat alanını kapsayan projeyi, inşallah hızlı şekilde başlayıp etaplar halinde vatandaşlarımıza teslim edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Deprem tehlikesi bulunan İstanbul'da riskli yapı fazlalığı dikkat çekiyor