Deprem tehlikesi bulunan Tekirdağ'da hazırlık çalışmaları sürüyor | intHaber.com
Emlak

Deprem tehlikesi bulunan Tekirdağ’da hazırlık çalışmaları sürüyor

Deprem tehlikesi bulunan Tekirdağ'da hazırlık çalışmaları sürüyor
Marmara Denizi’nde beklenen depreme karşı riskli olan şehirlerden Tekirdağ’da kentsel dönüşüm çalışmaları büyük önem taşıyor. Şehirde riskli yapılara yönelik çalışmalar uygulanıyor.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında pilot bölge seçilen Altınova Mahallesi’ndeki 14,5 hektarlık alanda yer alan yapıların deprem dayanıklılık testi uygulanacak.

Altınova Mahallesi‘ndeki 14,5 hektarlık alan, bu yılın başında kentsel dönüşüm bölgesi ilan edilmişti. Bu bölgede uygulanacak deprem dayanıklılık testinin tamamlanmasından sonra Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından kent genelinde aynı çalışma uygulanacak.

“TEDBİRLER ALIYORUZ”

Çalışmalar hakkında konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak, olası depremlere karşı bir yandan gerekli tedbirleri alırken bir yandan da kentsel dönüşümün gerçekleştirilmesine yönelik faaliyetler yürütüyoruz. Bu kapsamda Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı ilan edilen Altınova Mahallemizde, İnşaat Mühendisleri Odası Tekirdağ Şubesi’nin iş birliğiyle proje kapsamında yer alan yapılarda dayanıklılık testleri uygulayacağız” ifadelerini kullandı.

Doğal afet tehlikesine karşı önlem almaya devam edeceklerinden bahseden Başkan Albayrak, “Gerçekleştireceğimiz çalışmanın kentimize ve halkımıza hayırlı olmasını diyorum. En büyük temennimiz Tekirdağ’da başta deprem olmak üzere hiçbir doğal afetin yaşanmamasıdır. Ancak meydana gelebilecek afetlere karşı önlem almaya ve bu doğrultuda çalışmalar yürütmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Deprem tehlikesi bulunan Tekirdağ'da hazırlık çalışmaları sürüyor