Deprem tehlikesine karşı hazırlıkların sürdüğü Büyükçekmece'de riskli yapılar yıkılıyor | intHaber.com
GüncelKentsel Dönüşüm

Deprem tehlikesine karşı hazırlıkların sürdüğü Büyükçekmece’de riskli yapılar yıkılıyor

Büyükçekmece Belediyesi'nin aktardığı bilgilere göre, ilçede 2019 Eylül döneminde Silivri'de meydana gelen depremden hasar gören binaların yıkımı yapılıyor.

İstanbul’un tüm ilçelerinde kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazanırken deprem tehlikesine karşı daha büyük risk taşıyan bölgeler arasında yer alan Büyükçekmece’de riskli yapılara karşı yoğun çalışma uygulanıyor.

Büyükçekmece Belediyesi‘nin aktardığı bilgilere göre, ilçede 2019 Eylül döneminde Silivri’de meydana gelen depremden hasar gören binaların yıkımı yapılıyor.

Cumhuriyet, Tepecik ve Fatih mahallelerinde yer alan ve 2019 yılındaki depremden hasar gördüğü tespit edilen 70 adet yapının yıkımı yapıldı. Bu alanlarda kentsel dönüşüm uygulanacak.

DEPREME DAYANIKSIZ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

İlçede sürdürülen çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulunan Büyükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Kazancı, Büyükçekmece’de bugüne kadar 26 bin konutun yenilendiğini belirterek, “Bugün yine Büyükçekmece’de kentsel dönüşüm çalışmalarımıza devam ediyoruz. Biliyorsunuz deprem her an kapımızda. Onun için Belediye Başkanımız kentsel dönüşüm çalışmalarına çok önem veriyor. Belediye Başkanımız Sayın Dr. Hasan Akgün kentsel dönüşüm çalışmalarını özellikle takip etmeleri için zaten belediyemizde kurulmuş olan kentsel dönüşüm birimiyle çalışma yürüyor. Bugün Cumhuriyet Mahallesindeyiz. Bugün arkamızda gördüğünüz 8 blokta yaklaşık 45 dairenin dönüşüm işlemi yapılacak. Bu bloklardan bir tanesi 2019 depreminde hasar görmüştü. Diğer blok sahipleri de hak sahipleri, daire sahipleri bir araya gelerek önce bloklarını boşalttılar sonra zemin etütleri yapıldı” şeklinde konuştu.

Söz konusu yapılarda karot testi uygulandığı ve depreme karşı dayanıksız olduğu ortaya çıktığını belirten Kazancı, “Karotlar alındı ve depreme dayanıksız olduğu ortaya çıkınca buradaki 45 dairenin dönüşümü bugün yıkımına başlandı. En kısa sürede burada yaşayan vatandaşlarımız sağlıklı dairelerine kavuşacaklar. Ayrıca Büyükçekmece genelinde bugün itibariyle şu an 70’e yakın dairenin yıkım işlemi devam etmektedir. Amacımız burada yaşayan vatandaşlarımızın sağlıklı binalarda yaşaması ve depremde can kaybının olmaması” ifadelerini kullandı.

Büyükçekmece Belediyesi'nin aktardığı bilgilere göre, ilçede 2019 Eylül döneminde Silivri'de meydana gelen depremden hasar gören binaların yıkımı yapılıyor.