Deprem tehlikesine karşı İstanbul'da kentsel dönüşüm hız kazandı | intHaber.com
Kentsel Dönüşüm

Deprem tehlikesine karşı İstanbul’da kentsel dönüşüm hız kazandı

Deprem tehlikesine karşı İstanbul'da kentsel dönüşüm hız kazandı

Olası büyük depreme karşı İstanbul’un tüm ilçelerinde kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazandı.

Megakentte riskli yapıların bir an önce sağlıklı yapılara dönüştürülmesi için büyük mücadele veriliyor.

Sabah’ta yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında konuştu.

‘Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşüm’ hedefiyle çalışmaları daha da hızlandırdıklarını belirten Bakan Kurum, “Kentsel dönüşümü Türkiye’nin tarihi, kültürel, ekonomik, coğrafi ve demografik faktörlerini göz önünde bulundurarak 6 başlık altında gerçekleştiriyoruz. Bunlar deprem riski altındaki yapıların ve alanların dönüşümü, sel ve heyelan riski altındaki alanların dönüşümü, tarihi kent merkezleri ve meydanların dönüşümü, sanayi alanlarının taşınması ve dönüşümü, tarım köy projeleriyle kırsal dönüşüm ve modern otopark alanları üretimi” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL’DA 49 REZERV ALAN BELİRLENDİ

İstanbul’da Bakanlık olarak sahada 118 bin 500 konutun dönüşümü için çalışmalara devam ettikleri bilgisini paylaşan Bakan Kurum, “İstanbul’da yeni yerleşim alanı olarak kullanılmaya elverişli 49 rezerv alanımız var. Gaziosmanpaşa, Kartal Orhantepe, Kadıköy, Üsküdar, Kâğıthane, Ataşehir, Maltepe, Bağcılar, Güngören, Zeytinburnu, Eyüpsultan, Başakşehir, Beyoğlu Sütlüce, Okmeydanı ve Hacıhüsrev’de yeni konutlar yapıyoruz” diye konuştu.

İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmaları için Bakanlık tarafından 5 milyar 702 milyon lira destek sağlandığını belirten Bakan Kurum, “Esenler’de rezerv yapı alanında 60 bin konut üretiyoruz. Fikirtepe’de terk edilmiş, inşaatı yapılmayan, temeli atılmış ama devam etmeyen projeleri yeniden başlattık. Yeni Fikirtepe projesi kapsamında 15 bin konutun inşa çalışmalarını yürütüyoruz. Üsküdar, Ferah Mahallesi, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi ve Küplüce Mahallesi’nde büyük bir kentsel dönüşüm gerçekleştireceğiz. Üsküdar Belediyesi’yle beraber sahada tespit ve fizibilite çalışmalarımızı başlattık. Ferah ve Mehmet Akif Ersoy mahallerinde bin 610 konut ve iş yerini, Küplüce’de ise 3 bin 102 konut ve iş yerini dönüştürmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Deprem tehlikesine karşı İstanbul'da kentsel dönüşüm hız kazandı