Depremden sonra İzmir'in birçok ilçesinde kiralık konut fiyatlarında artış oldu. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Depremden sonra İzmir’in birçok ilçesinde kiralık konut fiyatlarında artış oldu.

Depremden sonra İzmir'in birçok ilçesinde kiralık konut fiyatlarında artış oldu
Depremden sonra İzmir'in birçok ilçesinde kiralık konut fiyatlarında artış oldu

30 Ekim günü depremin vurduğu İzmir’de binlerce insanın barınma ihtiyacı doğdu. Bakanlık tarafından binaları yıkılan depremzedelerin barınma ihtiyacı için çalışma başlatılırken depremde evi orta hasarlı olan vatandaşlara da kira yardımı yapılmaya başlandı.

Depremden sonra evi hasar alanların yanı sıra daha güvenli bölgede yaşam sürmek isteyenler de kiralık ev arayışına başladı. İzmir’in birçok ilçesinde emlak piyasası hareketlenirken bunu fırsat bilen bazı fırsatçıların kira fiyatlarında artışa gittiği belirtildi.

Milliyet’te yer alan habere göre, deprem tehlikesine karşı güvenli olduğu belirtilen kayalık zeminli bölgelerde mülk sahiplerinin kiralara yaptığı zamlar tepki çekti. Bu bölgelerde depremden önce 2 ile 3 bin TL seviyesinde olan kiraların 4 bin TL seviyesine çekildiği belirtildi.

TALEP GÖREN BÖLGELER

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan İzmir Emlakçılar Odası Başkan Yardımcısı Gönül Vural, en çok talebin Çiğli, Buca ve Yeşilyurt bölgelerinde olduğunu belirterek, “Herkesi aynı kefeye koymamalı. Kimileri de depremzedeler için ‘kışı geçirsin kira ödemesin’ diyor. Ama Atatürk Mahallesi, Evka 3 Evka 4 gibi yerlerde fiyat artışlarının 300 ile 1000 lira arasında değiştiğini gözlemliyorum. 2 bin, 3 bin lira civarında olan yeni evler de şu anda 4 binlere çıktı. Eskiler daireler ise bin 600 lira iken 2 bin, 2 bin 200 liraya kadar yükseldi” diye konuştu.

Ev sahiplerinin fiyat artışlarından sonra emlakçıların da arada kaldığından bahseden bir emlakçı, “Binası yıkılmış vatandaş ev buluyor, ev sahibiyle bin 800 liraya anlaşıyor. Kaporasını çekmek için bankaya gidip döndüğünde, emlakçı, ‘Ev sahibi 2 bin 200 dedi’ diyor. Aradaki emlakçı zor durumda kalıyor. Vatandaş ise o fiyattan tutmak zorunda kalıyor vatandaş. Her gün yüze yakın telefon alıyoruz. Binlerce kişi mağdur” ifadelerini kullandı.

Denizli Oto Ekspertiz