Depremin etkilediği İzmir'de ihya çalışmaları sürüyor. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Depremin etkilediği İzmir’de ihya çalışmaları sürüyor.

Depremin etkilediği İzmir'de ihya çalışmaları sürüyor.
Depremin etkilediği İzmir'de ihya çalışmaları sürüyor.

30 Ekim günü Ege Denizi Seferihisar açıklarında meydana gelen ve İzmir’in birçok ilçesinde yıkıcı etki yaratan depremden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın şehirdeki çalışmaları başladı.

Öncelikle hasar tespit çalışmaları yapan Bakanlık ekipleri, yıkım ve dönüşüm projesine başladı.

AA’nın aktardığı habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir’de yürütülen son çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Bakan Kurum, İzmir’de 145 bin 677 bina ile 737 bin 291 bağımsız bölümde hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını aktardı.

YÜZDE 70’Sİ 1990 ÖNCESİNDE YAPILMIŞ

İzmir genelinde ağır hasarlı ve yıkım bekleyen 647 bina, 4 bin 556 bağımsız bölüm tespit edildiğini belirten Bakan Kurum, “6 bin 465 az hasarlı, 676 orta hasarlı binamız var. Bugün itibarıyla eşya tahliye çalışmaları biten bina sayısı 136, yıkımı biten bina sayısı 73’tür. 930 personelimizle yürüttüğümüz hasar tespit çalışmaları çok önemlidir” diye konuştu.

Depremde yıkılan veya ağır hasarlı binaların özelliklerinden bahseden Bakan Kurum, “İzmir depreminde ağır hasarlı ya da yıkılmış binaların ortalama yüzde 30’u 1990-2000 arasında, yüzde 70’i ise 1990 öncesinde yapılmış yapılardır. İzmir’de 2000 yılından sonra yapılan binalarda yıkım da hasar da tespit etmedik. Bu da aslında devlet olarak, 1999 depremi sonrasında aldığımız tedbirlerin, inşaatlarda uyguladığımız yapı denetim çalışmalarımızın ne kadar doğru adımlar olduğunun bir göstergesidir” şeklinde konuştu.

DÖNÜŞÜM BU AY BAŞLIYOR

İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşüm seferberliğinin başladığını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ilk etapta inşa edilecek 5 bin konut için projelerin hazır olduğunu, yıkılan binaların bulunduğu 7 ayrı bölgede dönüşümü bu ay içinde başlatacaklarını dile getirdi.

Deprem konutlarının 1 yıl içerisinde teslim edileceğinden bahseden Bakan Kurum, “İlaveten, İzmir Şehir Hastanesi’nin yanında yer alan 1 milyon 380 bin metrekarelik rezerv alanımızda, zemin artı 4-5 katı geçmeyecek, yatay mimariye ve bölge dokusuna uygun yeni konutlarımızı da eş güdümlü bir şekilde başlatıp bir yıl içerisinde İzmirli kardeşlerimize teslim edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Denizli Oto Ekspertiz