Devran değişti! 135 ülke Türkiye'den tıbbi malzeme talebinde bulundu! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Devran değişti! 135 ülke Türkiye’den tıbbi malzeme talebinde bulundu!

135 ülke Türkiyeden tıbbi malzeme 81 ülkenin ihtiyaçlarını kısmen de olsa karşıladık şimdi ise ‘diğerlerine de nasıl yardımcı olabiliriz’ diye, bunun üzerine çalışıyoruz.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’dan yayın yapan Kanal V televizyonunda katıldığı  programda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ardından sağlık sistemi  güçlü olan ülkelerin fark oluşturduğunu söyledi.

Dünyada en korunaklı olarak bilinen ülkelerin bile Kovid-19’dan  etkilendiğini anlatan Çavuşoğlu, bu süreçte Türkiye’nin, dünyadaki bir çok ülkeye  yardımda bulunduğunu vurguladı. Türkiye’nin güçlü bir ülke olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, “Dünyada  135 ülke bizden tıbbi malzeme talebinde bulundu. Bazısı hibe bazısı da satın alma  talebi. 81 ülkenin ihtiyaçlarını kısmen de olsa karşıladık şimdi ise ‘diğerlerine  de nasıl yardımcı olabiliriz’ diye, bunun üzerine çalışıyoruz.” ifadelerini  kullandı. Sağlık sistemine yaptıkları yatırımların karşılığını aldıklarını  aktaran Çavuşoğlu, “Bugüne kadar 115 ülkeden 70 binden fazla vatandaşımızı  ülkemize getirdik. Biraz önce ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile telefonla  konuştuk. Onlar bizden 4 bin civarında vatandaşını götürdü. Aynı şekilde o rakama  yakın vatandaşımızı da değişik eyaletlerden ülkemize getirdik. Bu konuda da  birbirimize destek oluyoruz.” diye konuştu. Yurt dışında hayatını kaybeden Türk vatandaşlarının da olduğunu  belirten Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Bugüne kadar yurt dışında yaşayan 535 vatandaşımız hayatını kaybetti.  Tek tek ailelerini arıyoruz. Hepsi de sağlık sistemindeki başarıdan, ülkemizin  vatandaşına gösterdiği ilgiye kadar devletin ne kadar güçlü ve şefkatli olduğunu  gördüklerini söylüyorlar. ‘Size oy vermedik. Belki bir daha vermeyiz ama  gerçekten çok teşekkür ediyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin ne kadar güçlü  olduğunu, potansiyelinin ne olduğunu gördük.’ diyenler var. Bugüne kadar 438  cenazemizi de ülkemize getirdik. Bazı vatandaşlarımız da cenazelerini orada  defnetmek istedi.” Koronavirüsten sonra dünyanın yeniden şekilleneceğini kaydeden  Çavuşoğlu, “Dünya bundan sonra farklı bir dünya olacak. Hiçbir şey eskisi gibi  olmayacak. Herkes kendi kendine de yeterli olmaya çalışacak. Bu mümkün olmayacak,  o zaman da bölgeselleşme olacak. Küreselleşmede de bölgeselleşmede de anahtar  ülkelerden bir tanesi Türkiye olacak.” değerlendirmesinde bulundu.