Dönüşümde yarım kalan proje sözleşmesini belediyeler iptal edebilecek | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Kentsel Dönüşüm

Dönüşümde yarım kalan proje sözleşmesini belediyeler iptal edebilecek

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kontrolünde sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmalarında yeni dönem başladı.

Türkiye genelinde bulunan 6.7 milyon riskli yapının bir an önce dönüşüme alınması için yoğun çalışma yürütülüyor. Öte yandan geçmiş yıllarda özel sektörün yürüttüğü kentsel dönüşüm projelerinde görülen mağduriyetlerin önüne geçilmek adına önlemler de alınıyor.

Hürriyet’te yer alan habere göre, Ekim 2019 yılında yapılan düzenleme sonrasında binasının dönüşümü için müteahhitler anlaşan vatandaş, firmanın inşaata 1 yıl başlanmaması ya da inşaatın 6 ay durması halinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne başvurarak sözleşme iptalini isteyebiliyordu. Sözleşme iptalindeki yetki, İstanbul’da 39 ilçe belediyesine verildi.

SÜREÇ HIZLANACAK

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, İstanbul’da riskli yapı ve dönüşüm projeleri sayısının diğer illere oranla daha fazla olduğuna dikkat çekerek, sürecin hızlanması adına bu kararın alındığını dile getirdi.

Gelişmenin vatandaşın lehine bir gelişme olduğundan bahseden Gürgen, “Daha önce riskli yapı kararının onaylanması, kira yardımı ve dönüşüm kararına katılmayanların pay satışında yetkiyi ilçe belediyelerine vermiştik. Son aldığımız kararla sözleşme iptalleri de belediyelerce sağlanacak. İl genelinde tüm sözleşme iptal değerlendirmelerinin tek bir yerden yapılması yerine bu şekilde ilerlemesi vatandaşın lehine olacak” şeklinde konuştu.

Bugüne kadar İstanbul’da yaklaşık 300 sözleşme iptal başvurusu aldıkları bilgisini paylaşan Gürgen, bu durumun da binlerce ailenin dönüşüm mağduru olduğuna işaret ettiğini ifade etti.

Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri
Denizli Oto Ekspertiz