Dünya genelinde konut fiyatlarında ciddi artışlar görülüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
DünyaEmlak

Dünya genelinde konut fiyatlarında ciddi artışlar görülüyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında birçok sektör bu durumdan olumsuz etkilenirken bu sektörler arasında gayrimenkul sektörü de yer alıyor. Dünya genelinde son 1 yıl içerisinde konut fiyat artışları dikkat çekiyor.

Sözcü’de yer alan habere göre, İngiltere merkezli Uluslararası Emlak Danışmanlık Şirketi Knight Frank verilerine göre, küresel konut fiyatları düşük faiz oranları ve hanehalkı tasarruflarının konut alımlarını desteklemesiyle 2005 yılından beri en büyük yükselişi yaşadı.

55 ülkede yapılan araştırmaya göre, Haziran 2021 döneminde son 12 ayın ortalama fiyat artışı yüzde 9,2 olarak görüldü. Ayrıca ortalama fiyat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,3 oranında artış gösterdi.

SON 16 YILIN REKORU!

Knight Frank tarafından Haziran ayına yönelik elde edilen sonucun son 16 yılın en hızlı konut artışı olarak kayıtlara geçtiği açıklandı.

TÜRKİYE EN YÜKSEK GRUPTA YER ALDI

Rapora göre, aralarında Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Yeni Zelanda, Türkiye ve Kanada gibi ülkelerin bulunduğu grupta konut fiyatları yüzde 16’nın üzerinde artış gösterdi. Rusya ve Almanya’nın bulunduğu grupta çift haneli artış görüldü. Bu dönemde sadece İspanya ve Hindistan’da konut fiyatlarının düşüş gösterdiği kaydedildi.

Veriler hakkında değerlendirmede bulunan Goldman Sachs ekonomisti Sid Bhushan; ABD, Kanada, İngiltere ve Yeni Zelanda’daki konut fiyatlarındaki yüksek artışa neden olarak, ‘düşük faiz oranları ve evden çalışmaya geçişin konut talebini körüklemesi’ gibi durumları gösterdi.

Denizli Oto Ekspertiz