Dünya inşaat malzemeleri ihracat pazarında Türkiye, önemli bir yere sahip durumda | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
DünyaEkonomiGüncelİnşaat

Dünya inşaat malzemeleri ihracat pazarında Türkiye, önemli bir yere sahip durumda

Dünya inşaat malzemeleri ihracat pazarında Türkiye, önemli bir yere sahip durumda
Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan ‘Türkiye İMSAD Yapı Sektörü Raporu 2020’ kamuoyu ile paylaşıldı. Söz konusu raporda sektörün son 5 yılına ilişkin önemli bilgilere yer verildi.

Rapor hakkında değerlendirmelerde bulunan Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Küçükoğlu, “Sektörümüzün geleceğini sürdürülebilir bir ekosistem içinde planlamak ve rekabet gücümüzü artırmak için orta-uzun vadeli stratejilerimizi oluştururken doğru verilere sahip olmamız büyük önem taşıyor. İnşaat malzemeleri sanayisinin çatı kuruluşu olarak, sektörümüzün doğru, tarafsız ve güncel bilgiye sahip olması için düzenli veri setleri hazırlamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Türkiye İMSAD olarak sektörün veri ihtiyacını karşılamayı görev edindiklerini belirten Küçükoğlu, “Bu doğrultuda, 2018 yılından bu yana sektörel ağımızdan gelen bilgileri rafine edip bilgi kirliliğinden arındırarak hazırladığımız toplu veri kaynağı ile önemli bir sorumluluğu yerine getiriyoruz. İlk olarak ‘Türkiye İMSAD Yapı Sektörü Raporu 2017’yi yayımladık. Ardından ‘Türkiye İMSAD Yapı Sektörü Raporu 2018 ve 2019’u kamuoyuna sunduk. Bu yıl da aynı titizlikle, en güncel ve doğru verilerle hazırlanan ‘Türkiye İMSAD Yapı Sektörü Raporu 2020’nin önemli bir başvuru kaynağı olacağına inanıyoruz. 2020 Mart ayından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan küresel salgın bütün disiplinleri, talepleri, bütçe yönetimleri ve yaşam biçimleri dahil her alanı etkiledi. Dolayısıyla dördüncü raporumuzda bu kez diğer raporlardan farklı olarak verilerde ve beklentilerde Covid-19 pandemisinin inşaat sektörü ve inşaat malzemeleri sanayisine olan etkilerini de görmüş olacağız” ifadelerini kullandı

TÜRKİYE İKİ SIRA YÜKSELDİ

Türkiye İMSAD Yapı Sektörü Raporu 2020’de sektör ilişkin önemli bilgiler yer aldı. Buna göre, koronavirüs salgını etkisi altında geçen 2020’de inşaat malzemeleri pazarı yüzde 5,8 daraldı ve 5,86 trilyon dolara kadar geriledi. Bu dönemde inşaat malzemeleri dünya ihracatı yüzde 2,8 oranında daraldı ve 887,9 milyar dolara düştü.

Dünya inşaat malzemeleri ihracatında en büyük ihracatçı ülke olan Çin’in ihracatı 219,8 milyar dolara yükseldi. Türkiye ise gerçekleştirdiği 21,16 milyar dolar ihracatla 2020’de iki sıra birden yükseldi ve dünyanın 9’uncu ihracatçı ülkesi konumuna geldi.

Dünya inşaat malzemeleri ihracat pazarında Türkiye, önemli bir yere sahip durumda