Dünya pazarında önemli noktaya gelen sektörün hedefi ilk 5 olarak belirtildi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
İnşaat

Dünya pazarında önemli noktaya gelen sektörün hedefi ilk 5 olarak belirtildi

Dünya pazarında önemli noktaya gelen sektörün hedefi ilk 5 olarak belirtildi
Koronavirüs salgını döneminde Türk inşaat sektörünün yurt dışı faaliyetleri olumsuz etkilenirken Türk Yapı malzemeleri sektörünün salgın döneminde ihracat faaliyetlerini sürdürdüğü görüldü.

Capital Dergisi’nde yer alan habere göre, Türk yapı malzemeleri sektörünün ihracat rakamları ele alındığında 2020 yılında dünya liginde 9’uncu sırada yer aldığı görüldü.

Sektör, dünya liginde en iyi derecesini 24 milyar dolar ihracatla 2012 yılında gerçekleştirerek 8’nci sırada yer aldı. Sektörün bu sıralamada 2016 yılında ise 12’nci sırada yer aldığı görüldü. Sektörün hedefinin önümüzdeki yıllarda ilk 5’te yer almak olduğu belirtildi.

Sektörün durumunu değerlendiren İDDMİB Yönetim Kurulu Üyesi ve Türk Yapı Malzemeleri Sektör Komite Başkanı Serdar Urfalılar, “2021 yılında 2020 sıralamasını elimizde tutabilirsek orta vadeli hedefimiz ilk 5’e girmek” diye konuştu.

ÇELİK SEKTÖRÜ DE YÜKSELİŞTE

2020 yılı sonunda çelik sektörü ise dünya genelinde 7’nci sırada yer aldı. Bu sektörde dünya genelinde 6’ncı sıraya çıkmak hedefleniyor.

Türk çelik sektörünün 2020 yılında salgın şartlarına rağmen yüzde 6.1’lik artışla 35.8 milyon ton ham çelik üretimi yaptığı belirtildi. Türkiye, 2020 yılında çelik üretiminde en büyük 15 ülke arasında üretimini yükselten 5 ülkeden oldu ve Almanya’yı geride bıraktı. Türk çelik sektörü, Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise 7’nci büyük ham çelik üreticisi konumunda yer aldı.

Veriler hakkında konuşan Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Dr. Veysel Yayan, “Dünya liginde 8’incilikten 7’nciliğe yükselmemiz Türk çelik sektörünün değişen şartlara uyum konusundaki yüksek performansını bir kez daha ortaya koydu” diye konuştu.

2021’de 39 milyon ton ham çelik üretimi hedeflediklerine belirten Yayan, “Böylece orta ve uzun vadede üretimde dünya 6’ncılığını zorlayacağız” ifadelerini kullandı

Dünya pazarında önemli noktaya gelen sektörün hedefi ilk 5 olarak belirtildi
Denizli Oto Ekspertiz