Düşük faizli konut kredisiyle 2 ayda 419 bin satış! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakİnşaatSektörel

Düşük faizli konut kredisiyle 2 ayda 419 bin satış!

Tarihin en düşük maliyetli konut kredisi
Tarihin en düşük maliyetli konut kredisi

Haziran ayı başında Ziraat Bankası, VakıfBank ve HalkBank tarafından sıfır konutta geçerli yüzde 0.64, ikinci el konutta geçerli yüzde 0.74 faiz oranlı konut kredisi sunulmaya başlanmasından sonra beklemede olan yatırımcı harekete geçti ve konut satışları üst üste rekor kırdı.

Tarihin en düşük maliyetli konut kredisinin sunulmasından sonra Haziran ve Temmuz aylarında Türkiye genelinde toplam 419 bin 369 adet konut satıldı. Bu satışlardan 231 bini ise ipotekli, yani banka kredisi kullanılarak gerçekleştirildi.

Düşük faizli konut kredisi etkisiyle önce Haziran ayında, sonrasında Temmuz ayında satış rekorları kırıldı. Ağustos ayında ise konut kredisi faiz oranlarında yapılan artışların satışlara nasıl etki edeceği merak ediliyor.

FAİZLER ARTMAYA BAŞLADI

Kamu bankalarının düşük faizli konut kredisi kampanyası Ağustos ayının başında sona erdi. Sonrasında kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarında artışlar görüldü.

Ziraat Bankası tarafından sıfır ve ikinci el konutlarda 120 ay vadeli yüzde 1.05 faiz oranından konut kredisi sunulmaya başlandı. HalkBank ve VakıfBank’ta ise yüzde 0.87 faiz oranından konut kredisi sunuluyor.

Kamu bankalarının yanı sıra özel bankaların konut kredilerinde de faiz artışları görüldü. Geçtiğimiz ay yüzde 1 seviyesinin altında konut kredisi kullandıran Yapı Kredi Bankası’nda 120 ay vadeli konut kredisinin faiz oranı yüzde 1.04 oldu.

TEB’te yatırımcılara 120 ay vadeli yüzde 1.1 faiz oranından konut kredisi sunulurken Denizbank’ta yüzde 1.24, Garanti BBVA’da yüzde 1.21, QNB Finansbank’ta yüzde 1.27 faiz oranından konut kredisi sunuluyor.