Ekim ayında kiralarda uygulanacak kira artış oranı açıklandı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiEmlak

Ekim ayında kiralarda uygulanacak kira artış oranı açıklandı

Ekim ayında kiralarda uygulanacak kira artış oranı açıklandı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından geçtiğimiz aya ait enflasyon rakamları açıklandı. Böylelikle Ekim 2021 dönemi kira artış oranı da belli oldu.

Bu ay yapılacak yeni kira sözleşmelerinde açıklanan bu oranın üzerinde kira artışı yapılamayacak.

Geçmiş dönemlerde uygulanan fahiş fiyatlı kira zamlarının önüne geçmek adına bazı yasal düzenlemeler yapılmıştı. Önceden kira artış oranı, açıklanan enflasyon rakamı üzerinden belli olurken 2019 yılının ilk ayından itibaren kira artış oranının hesaplanmasında değişikliğe gidildi. Buna göre, Yeni Ekonomik Paketi’ne gereğince kira artış oranı hesaplamasında üst sınır olarak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranı ele alınacak. Daha önceleri kira artışları, Kira artışları Borçlar Kanunu’nun 344. Maddesi gereğince açıklanan Yİ-ÜFE oranı ele alınarak yapılıyordu. Her ayın başında açıklanan Yİ-ÜFE artışı, genellikle TÜFE artışının altında görülüyordu.

EKİM 2021 KİRA ARTIŞ ORANI NE OLDU?

TÜİK tarafından geçen aya ait enflasyon rakamları bugün duyuruldu. Buna göre, Ekim 2021 kira artış oranı yüzde 16.42 oldu. Bu dönem içinde bu oranın üzerinde artış yapılamayacak.

TÜFE’de (2003=100) 2021 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 1.25, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 13.04, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,58 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 16.42 artış oldu.

ÖRNEK KİRA ARTIŞ HESAPLAMASI

Ekim 2021 dönemi kira artış oranıyla örnek kira artış hesaplaması şu şekilde yapılabilir:

Kira bedeli: 1 bin TL
Zam oranı: Yüzde 16.42
Zam yapılacak tutar: 164 TL
Zamlı yeni kira bedeli: 1 bin 164 TL

Ekim ayında kiralarda uygulanacak kira artış oranı açıklandı