Ekim ayının ilk haftasındaki güncel konut kredisi faizleri | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Ekim ayının ilk haftasındaki güncel konut kredisi faizleri

Ekim ayının ilk haftasındaki güncel konut kredisi faizleri

Eylül ayında Merkez Bankası’nın repo faizlerinde indirim kararı almasından sonra konut kredisi faizleri için de bir heyecan olmuştu. Ancak beklenen faiz indirimleri gerçekleşmedi. Konut kredileri, yıla başladığı yüksek seviyelerdeki seyrine devam ediyor.

Konut yatırımı yapmayı bekleyenler kadar inşaat firmaları da konut kredisi faizlerinde indirim bekliyor. Yüksek faiz oranları nedeniyle satışlarda istenilen seviyelere çıkılamıyor.

Ekim 2021 dönemi içinde konut kredisi faizlerinde indirim öngörülmüyor. Buna karşı sürpriz bir kampanya beklentisi, yaz döneminden bu yana devam ediyor.

GÜNCEL FAİZ ORANLARI

Hem kamu bankaları hem de özel bankalar arasında en uygun konut kredisi faiz oranının yüzde 1.37 seviyesinden başladığı görülüyor.

Kamu bankalarından olan Ziraat Bankası’nda yüzde 1.37 faiz oranı ve 120 ay vade imkanıyla konut kredisi sunuluyor. 300 bin TL tutarındaki 1.37 faiz oranlı ve 120 ay vadeli bu kredinin aylık taksitleri 5 bin 100 TL seviyesinde görülüyor.

Diğer kamu bankaları olan VakıfBank’ta 120 ay vadeli konut kredileri için yüzde 1.37 faiz oranı uygulanırken HalkBank’ta yüzde 1.38 faiz oranından konut kredisi sunuluyor.

Özel bankalar arasında Yapı Kredi Bankası ve Akbank’ın yüzde 1.37 faiz oranı 120 ay vade seçeneğiyle konut kredisi sunduğu görülüyor. Bu kredinin toplam maliyeti 615 bin TL seviyesini buluyor.

Diğer özel bankalarına bakıldığında İş Bankası’nın yüzde 1.38 faiz oranı ve 120 ay vadeli, TEB’in yüzde 1.41 ve 120 ay vadeli, Garanti BBVA’nın yüzde 1.42 faiz oranına sahip 120 ay vadeli konut kredisi sunulduğu görülüyor.

Ekim ayının ilk haftasındaki güncel konut kredisi faizleri