Elazığ depreminden etkilenen şehirlerde riskli yapılar dönüştürülüyor. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakKentsel Dönüşüm

Elazığ depreminden etkilenen şehirlerde riskli yapılar dönüştürülüyor.

24 Ocak günü Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki deprem çevre şehirlerde de hissedilmiş, Siirt de etkilenen bu şehirler arasında yer almıştı. Bakanlık, şehirde geniş kapsamlı kentsel dönüşüm çalışması başlattı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Siirt İl Değerlendirme Toplantısına dair açıklamalarda bulundu. Siirt’e son 18 yılda 9 milyar liralık yatırım yapıldığını aktaran Bakan Kurum, “2023’ün Siirt’i için yerel yönetimlerimizle birlikte el ele vererek çalışacak, son 18 yılda olduğu gibi şehrimizi yeni yatırımlarla kalkındırmaya devam edeceğiz. Toplantımızda aldığımız kararların ve başlattığımız projelerin Siirt’imiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI

Elazığ’da 24 Ocak tarihinde meydana gelen depremin Siirt’i de etkilediğini hatırlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Depreme karşı Elazığ’ı Malatya’yı olduğu gibi Siirt’i de hazır hale getirmek zorundayız. Kentsel dönüşüm çerçevesinde riskli bina tespiti yaptık, 464 tane binanın yıkımı gerçekleştirildi ancak Siirt’te tek bir riskli yapı kalmayana dek bu çalışmayı sürdürmek durumundayız” şeklinde konuştu.

Siirt’te sosyal konut çalışmalarının sürdüğünü belirten Bakan Kurum, “Bugüne kadar Siirt’imize 1224 konut inşası gerçekleştirdik. 100 bin sosyal konut kapsamında da Siirt’te 304 konut inşası yapıyoruz. Sosyal konutlarımız için 650 başvuru aldık. Siirt merkez ve Kurtalan’da bu ayın sonuna doğru kuralarımızı çekeceğiz. İnşallah konutlarımızı da hızlı bir şekilde yapıp hak sahipleri vatandaşlarımıza teslim edeceğiz” diye konuştu.

MİLLET BAHÇESİ MÜJDESİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çalışmalarıyla 81 ilde yeşil alan miktarını artırma adına hayata geçirilen millet bahçesi projelerinde çalışmalar sürüyor. Bakan Kurum, Siirt’e millet bahçesi kararını alıp hızlı bir şekilde uygulamaya geçireceklerini müjdeledi.