Elazığ'da depremden sonra 1 yıl içinde 8 bin konut üretildi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakToki

Elazığ’da depremden sonra 1 yıl içinde 8 bin konut üretildi

Elazığ'da depremden sonra 1 yıl içinde 8 bin konut üretildi

24 Ocak 2020 günü Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen ve başta Malatya olmak üzere çevre şehirleri de etkileyen 6,8 büyüklüğündeki depremden 41 vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Depremden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından büyük kentsel dönüşüm hareketi başlatılmıştı.

Hürriyet’te yer alan habere göre, Elazığ’da Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) aracılığıyla 20 bin deprem konutu üretiliyor. Şehirde daha önce depremden 6 ay sonra 2 bin 500 konut hak sahiplerine teslim edilmişti. Bugün ise 5 bin 500 konut daha teslim edilecek.

Elazığ’da depremden sonra 1 yıl içerisinde teslim edilen konut sayısı 8 bini buldu. Kalan 12 bin konutun çalışmaları ise devam ediyor.

GECE GÜNDÜZ ÇALIŞMA YAPILDI

Elazığ’da inşa edilen deprem konutlarını inceleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, aradan geçen 1 yıl içerisinde gece gündüz çalıştıklarını belirterek, “Buradaki dönüşüm hamlemiz; Elazığ tarihinin en büyük, en kapsamlı, en hızlı deprem dönüşümüdür. Yaklaşık 100 bin Elazığlı kardeşimizin, çocuklarımızın hayatını ilgilendiren bir dönüşüm hamlesi gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Elazığ’da 20 bin, depremden etkilenen bir başka şehir olan Malatya’da 6 bin deprem konutunun üretildiğini ifade eden Bakan Kurum, “Sürsürü, Bizmişen, Yazıkonak, Akçakiraz, Aksaray, Karşıyaka, Abdullahpaşa ve Gümüşkavak mahallelerimizde, 6 ay gibi kısa bir sürede, tam 2 bin 517 konutumuzu depremzede kardeşlerimize teslim ettik. Elâzığ’da TOKİ eliyle, 136 derslikli 8 okul inşa ediyoruz. Yine, Malatyalı kardeşlerimiz için yaptığımız 100’ü köy evi olmak üzere 1.195 konutumuzu da teslim ettik. Projelerimizi vatandaşlarımızın istekleri, talepleri, rızaları doğrultusunda yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

“DÖNÜŞÜM SÜRECİ ÖRNEK OLACAK”

Söz konusu dönüşüm projelerinin öneminden bahseden Bakan Kurum, “Bu süreçte salgın ve zor koşullara rağmen burada TOKİ, AFAD ve Bakanlığımızın tüm genel müdürlükleri, ilgili tüm sivil toplum kuruluşlarımız, belediyemiz ve milletvekillerimiz el birliği içerisinde bu süreci Elazığlı kardeşlerimizle ki artık biz de kendimizi Elazığlı ve Malatyalı görüyoruz, hızlı bir şekilde yürütmeye çalıştık. Yerinde, hızlı ve onların rızası çerçevesinde bu dönüşüm projesini hamdolsun gerçekleştirmiş olduk. Bittiğinde Elazığ ve Malatya’daki bu dönüşüm süreci tüm Türkiye’ye, tüm dünyaya örnek olacaktır” ifadelerini kullandı.

Elazığ'da depremden sonra 1 yıl içinde 8 bin konut üretildi
Denizli Oto Ekspertiz