Emlak Bankası, konut sektörü için yeni finansman modeli hayata geçirdi | intHaber.com
EkonomiEmlak

Emlak Bankası, konut sektörü için yeni finansman modeli hayata geçirdi

Emlak Bankası, konut sektörü için yeni finansman modeli hayata geçirdi

Faaliyetlerine yeniden başlayan Emlak Katılım Bankası, gayrimenkul sektörü için finansman modelleri geliştirmeye devam ediyor.

Banka, ‘Birlikte Konut Finansmanı’ uygulamasını başlattığı duyuruldu.

Emlak Bank tarafından hayata geçirilen söz konusu yeni finansman modeli, yatırım için konut sahibi olmak isteyen veya tek başına konut alamayanlar için oluşturuldu.

‘Birlikte Konut Finansmanı’ modelinde müşteriler, yeni konut finansmanını istedikleri tapu hissesi oranında ayrı şekilde kullanarak evi müşterek tapulu satın alabiliyor ve finansman ödemelerini de tapu hissesi oranında gerçekleştirerek uygun ödemelerle hayalindeki eve kavuşabiliyor.

PEŞİNAT TUTARI KADAR HİSSE ORANI

Ortak konut almayı sağlayacak söz konusu uygulamada müşteriler; kardeşi, arkadaşı, akrabası veya eşi ile en fazla iki ortaklı olarak yatırım veya oturmak için konut satın alabiliyor. Bu modelde her iki müşteri için istedikleri tapu hissesi oranında ayrı şekilde konut finansmanı kullandırılıyor. Uygulamadan yararlanmak isteyenler kullandıkları finansman ve peşinat bedelleri ile orantılı şekilde hisse sahibi oluyor.

EMLAK BANK’IN DİĞER KONUT FİNANSMANLARI

Kentsel dönüşüm çalışmalarını da destekleyen Emlak Katılım Bankası; “Güçlendirme, Yerinde Birebir Dönüşüm, Yerinde Dönüşüm, Alansal Dönüşüm” olmak üzere toplam 4 adet kentsel dönüşüm finansmanı sunuyor.

Geçtiğimiz aylarda sunulmaya başlanan bina tamamlama sigortası ile kentsel dönüşüm projelerinde tüketicilerin yaptıkları ödemeler teminat altına alınıyor. Bu sistemde müteahhitlerin sorumluluklarını yerine getiremediği durumlarda sigorta devreye giriyor.

Emlak Katılım Bank tarafından sunulan ‘Yeni Evini Bekletmeyen Finansman’ ile eski konutun satışının tamamlanmasını beklemeden yeni konutu satın almak mümkün oluyor. Bu uygulamada satın alınacak konutun ekspertiz değerinin yüzde 100’lük kısmına kadar finansman kullanılabiliyor.

Emlak Bankası, konut sektörü için yeni finansman modeli hayata geçirdi