Emlak Rehberi: DASK Evdeki Eşyaları Kapsarmı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakEmlak Rehberi

Emlak Rehberi: DASK Evdeki Eşyaları Kapsarmı

Emlak Rehberi: DASK Evdeki Eşyaları Kapsarmı
Emlak Rehberi: DASK Evdeki Eşyaları Kapsarmı

Emlak Rehberi Bilgilendiriyor: Zorunlu deprem sigortası kapsamına dair toplumda yer alan belirsizliklere açıklık getiren Paksoy; “DASK sadece eve ve binalara gelecek olan zararları kapsar. Eşyalar ve elektronik cihazlar DASK kapsamına girmez.

Enkaz kaldırma masrafları, kâr kaybı, iş durması, kira mahrumiyeti, alternatif ikametgâh ve işyeri masrafları; mali sorumluluklar ve benzeri başkaca ileri sürülebilecek diğer bütün dolaylı zararlar, her türlü taşınır mal; eşya ve benzerleri, tüm bedeni zararlar ve vefat, manevi tazminat talepleri, deprem ve deprem sonucu oluşan yangın, infilak; tsunami veya yer kaymasının dışında kalan hasarlar ve depremden bağımsız olarak; binanın kendi kusurlu yapısı nedeniyle zamanla oluşmuş zararlar da DASK kapsamında değildir.

Bu yüzden DASK’ın yanı sıra konut sigortası, eşya sigortası, iş yeri sahipleri için ise iş yeri sigortası yaptırmak gerekir. Hatta doğal afet durumlarında oluşabilecek hasarları karşılayabilmek için kasko poliçesine deprem teminatını da eklemek doğru olacaktır” şeklinde konuştu.

Konut ve eşya sigortasının kapsamına da değinen Paksoy, şunları söyledi: “Konut ve eşya sigortası ise sigortalanan konutu ve eşyalarınızı teminat kapsamına göre yangın, deprem, sel, su baskını, dolu, hırsızlık, cam kırılması ve daha birçok olası duruma karşı güvence altına alan sigorta türüdür.

Teminat kapsamında olması durumunda da pek çok hasar ve imkânı karşılar. Bunlar, cam kırılmaları dâhil konutta ya da eşyalarda oluşabilecek hasarlar, hırsızlık sırasında ve sonrasında verilen zararlar, zorunlu deprem sigortasının karşılamadığı durumlar, kombi ve klima bakımı, ücretsiz halı yıkama, çilingir hizmeti, tesisat, elektrik, konutta hasar oluşması durumunda otelde konaklama, tıbbi destek imkânı ve ölüm, sürekli sakatlık ve tedavi teminatları olarak çeşitlenebilir.”

Konut ve eşya sigortası 153 liradan başlıyor

Online kredi karşılaştırma platformu verilerine göre, İzmir depremini izleyen Kasım ayında platform üzerinden alınan DASK sigortası tekliflerinde fiyat ortalaması 161 lira oldu. Yıllık prim bedelleri binaların inşa yılına göre değişiklik gösterirken; büyük depremi bekleyen İstanbul’da bu rakam 216 lira olarak kaydedildi.

Eşya ve konut sigortalarına bakıldığında ise özellikle kiracılar için avantaj sağlayan eşya sigortasında 10-100 bin liralık teminat için yıllık prim ortalaması 146 lira; konut sigortasında konut inşa bedeli 200-250 bin liralık teminat için 55 lira oldu. Konut inşa bedeli 200-250 bin lira ve eşya bedeli 10-100 bin liralık teminat için eşya dâhil konut sigortasının yıllık prim ortalaması da 153 lira olarak hesaplandı.