Emlak Rehberi: Eviniz Kentsel Dönüşüme girdiğinde Metrekaresinde Değişiklik olur mu | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakEmlak RehberiKentsel Dönüşüm

Emlak Rehberi: Eviniz Kentsel Dönüşüme girdiğinde Metrekaresinde Değişiklik olur mu

Emlak Rehberi: Kentsel Dönüşümde Evinizin Metrekaresi Değişir mi
Emlak Rehberi: Kentsel Dönüşümde Evinizin Metrekaresi Değişir mi

Emlak Rehberi Bilgilendiriyor: Apartmanınız Kentsel dönüşüme girdiğinde yerine yapılacak yeni Binada Konutun metrekaresi değişiyor mu?

Arsa Payı Nedir?

Bir yapının gerçek metrekare değerinin veren ölçü sistemidir. Arsa üzerinde inşa edilmiş ana yapı ve tüm bağımsız bölümlerinin oranları dahilinde yapılan alan ölçüsüdür.

Arsa payı, konut satışlarında, arsa satışlarında veya inşaat yapımlarında bilinmesi gereken bir ölçüm sistemidir.

Yapının bulunduğu parsel ile kat irtifakı bulunan taşınmazın, oranının hesaplanarak değerlendirilen ve yapıdaki konut sahibinin hissesini belirten pay, arsa payı olarak nitelendirilir.

Arsa Payı Nasıl Hesaplanır?

Gayrimenkulün metrekare cinsinden büyüklüğü, arsa payını belirlemede temel faktördür. Gayrimenkulün rayiç bedeli, yani ortalama satış değeri belediye tarafından belirlenir.

Rayiç bedeli göz önünde bulundurularak, arsa sahibi ile müteahhidin belirlediği arsa payı, yasal mevzuatlara göre belirlenir. Kanunda belirtildiği şekilde de tapu kaydında farklı şekilde gösterilmemesi gereklidir.

nün ve dahili olduğu belediye tarafından belirlenen rayiç değerinin dikkate alınarak arsa sahibi ile müteahhidin karşılıklı sorumluluğuyla belirlenen paydır.

Özellikle kentsel dönüşüm projelerinde müteahhitle yapılan anlaşmalarda kat irtifakının ve hisse haklarının gözetilmesi için metrekare hesabının yapılması gereklidir.

Kentsel dönüşüme dahil edilen riskli yapılarda, kat mülkiyeti ya da kat irtifakı var ise arsa payları doğru şekilde hesaplanmalı ve paydaşların arsa payları doğru şekilde sağlanmalıdır.

Tapu kaydında tüm paydaşların muvafakatı bulunarak, yeni yapılacak yapı üzerindeki hakları sağlanabilir. Kentsel dönüşümde metrekare hesabı, arsa payı hesaplama sistemi ile yapılabilir.

Kentsel Dönüşümde Kat Karşılığı Anlaşma

Kentsel dönüşüm projelerinde yasalara göre konut malikleri, isterlerse kendi olanakları dahilinde eski binaları yıkıp yerine yenisini yaptırabilirler.

Kendi olanakları yeterli olmayan gayrimenkul sahipleri ise müteahhit firmaları ile anlaşma yaparak, kentsel dönüşüm kapsamlarından yararlanabilirler.

Bu kapsamda müteahhitlerle genellikle kat karşılığı anlaşma sağlanıyor. Firmanın arsa üzerinde yaptığı yeni binadan kat veya daireler alan gayrimenkul sahibi, eski binada kat mülkiyeti olduğu zaman ne yapmalıdır? 

Kentsel dönüşümde metrekare hesabı özellikle kat irtifakı için önem taşır.

Ana yapıda bulunan bağımsız bölümlerde paydaşlar arasında hak kaybı olmaması için alanın hesabı ve bağımsız bölümlerin metrekare hesabı ideal biçimde yapılmalıdır.

Metrekare hesabı yapılırken taşınmazın rayiç bedelinden yararlanılabilir. Arsanın metrekaresi, ana yapının ve bağımsız alanların metrekare oranına göre kat mülkiyeti dahilinde arsa payı hesaplanabilir.

Dairelerde metrekare hesabı yapılırken odaların ve kullanılan alanların ölçüsüne göre belirleme yapılır.

Arsa payı hesaplama sisteminde ise kolonlar, girişler, kullanılan ve kullanılmayan tüm bölümler dahil edilir.

Metrekare hesaplama için müteahhit ve arsa sahibi ortak sorumluluk dahlinde belirleme yapmaktadır. Kat irtifakı bulunan ana yapılarda hak kaybı olmaması için hesaplama önem taşır.

Emlak Rehberi: Kentsel Dönüşümde Evinizin Metrekaresi Değişir mi
Denizli Oto Ekspertiz