Emlak sektörünü de yakından ilgilendiren müsilaj felaketinde çalışmalar sürüyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Emlak sektörünü de yakından ilgilendiren müsilaj felaketinde çalışmalar sürüyor

Emlak sektörünü de yakından ilgilendiren müsilaj felaketinde çalışmalar sürüyor
Marmara Denizi’nde Kasım ayından bu yana dipte görülen, son bir ay içerisinde ise yüzeyde de görülmeye başlanan müsilaj felaketi yaşanıyor. Yaşanan doğa felaketine karşı çalışmalar başladı.

Yürütülen çalışmalar ‘Valilik Koordinasyon Merkezi’ çatısında tek koldan yürütülüyor. Koordinasyon merkezinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Valili, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ, İSTAÇ, Marmara Denizi’nde kıyısı olan belediyeler yer alıyor.

Yürütülen çalışmalar hakkında sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Marmara Denizi’mizde başlattığımız müsilaj temizleme seferberliğimizde hız kesmeden yol alıyor ve denizimizi temizleyecek çalışmaları hep birlikte hayata geçiriyoruz. Biz sahada çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyor, Marmara Denizi’mizdeki müsilajı temizliyoruz” diye konuştu.

77 BÖLGEDE ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR

Çalışmaların 7/24 sürdüğünü kaydeden Bakan Kurum, “İstanbul, Balıkesir, Kocaeli, Yalova, Bursa, Çanakkale, Tekirdağ’da 77 bölgede 5 gün boyunca yaptığımız çalışmalarla 1700 metreküp müsilaj temizledik. Toplanan müsilajlar Bakanlığımız tarafından izin verilmiş, özel geçirimsizliğe ve niteliğe sahip düzenli depolama alanlarına götürülerek bertaraf edildi. Marmara Denizi ve kıyılarındaki çalışmalarımızı 1000 personel, 22 tekne ve çok sayıda karadan temizleme ekipmanıyla sürdürüyoruz. 7 ilde toplam 944 denetim gerçekleştirdik. Farklı noktalardan 259 numune aldık. Denetimlerimiz neticesinde 54 tesise 6,8 milyon lira idari para cezası uygulandı. Denetimlerimiz ve aldığımız numuneleri çevre laboratuvarlarımızda incelemeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

EMLAK SEKTÖRÜNÜ DE ETKİLEDİ

Yaz dönemi, konut kiralamaları ve satış işlemleri için hareketli dönem olarak biliniyor. Bu dönemin başında ortaya çıkan müsilaj felaketi, Marmara Bölgesindeki şehirlerde emlak sektörünü olumsuz etkiledi. Sektör temsilcileri, deniz gören konutlarda alıcıların beklemeye geçtiğini ifade ediyor.

Emlak sektörünü de yakından ilgilendiren müsilaj felaketinde çalışmalar sürüyor
Denizli Oto Ekspertiz