Emlak vergileri için yeni yapılandırma süreci başladı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Emlak vergileri için yeni yapılandırma süreci başladı

Emlak vergileri için yeni yapılandırma süreci başladı.

Emlak vergisinde bazı muafiyet şartları bulunuyor ve bu şartların dışında kalanlar vergi mükellefi oluyor.

Türkiye sınırları içerisinde gayrimenkul sahibi olanların ödemekle yükümlü olduğu emlak vergisinde borçlulara yeni yapılandırma fırsatı sunuldu.

7326 Sayılı Yapılandırma Kanunu‘na emlak vergisi borçları da dahil edildi. Söz konusu yapılandırma dönemine başvurular başladı. Yapılandırmadan yararlanmak isteyenler, vergi dairelerinin yanı sıra Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesi aracılığıyla da başvurularını yapabilecek. Son başvuru tarihi olarak 31 Ağustos 2021 günü belirlendi.

BEYANNAMEYİ UNUTANLARA MÜJDE!

Emlak vergisi mükellefi olmak için belediyelere belirlenen süre zarfında beyannamede bulunmak gerekiyor. Ancak bazı durumlarda bu beyannameyi bildirmeyi unutanlar veya yapmayanlar olabiliyor. Bu gibi durumlarda cezai işlem uygulanıyor.

Başlatılan yeni yapılandırma dönemine emlak vergisi beyannamesinde bulunmayalar da dahil edildi. Bu fırsattan yararlanmak isteyenler hem vergi borcunu hem de cezasını yapılandırabilecek.

Yapılan bilgilendirmede, 9 Haziran 2021 tarihine kadar emlak vergisi bildirimini yapmayan ya da bildirimini yapmasına karşın vergisi eksik tahakkuk eden mükellefler de yapılandırma kapsamına dahil edildi.

18 AY TAKSİT FIRSATI

Söz konusu yapılandırma döneminde emlak vergisi bildiriminde bulunmayanların borcu, Yİ-ÜFE aylık değişim oranları dikkate alınarak hesaplanacak. Bu tutarının tamamının peşin ödenmesi durumunda bu alacaklara yönelik gecikme faizi ve gecikme zammı silinecek.

Aynı zamanda taksitli ödeme imkanı da sunuluyor. Yapılacak tercih ile 6, 9, 12 veya 18 eşit taksit ile ödeme planları hazırlanıyor.

Emlak vergileri için yeni yapılandırma süreci başladı.
Denizli Oto Ekspertiz