Emlak vergisi borcu olanlara müjde! Yeni yapılandırma dönemi başlıyor | intHaber.com
EmlakGüncel

Emlak vergisi borcu olanlara müjde! Yeni yapılandırma dönemi başlıyor

Emlak vergisi borcu olanlara müjde! Yeni yapılandırma dönemi başlıyor

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’, dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Böylece aralarında emlak vergisinin de olduğu borçlara yeni yapılandırmanın önü açıldı.

Teklifte aynı zamanda vergi cezaları, SGK prim borçları, gümrük cezaları yeniden yapılandırılacak. Belediyelerin çevre vergisi, su alacakları, motorlu taşıtlar vergisi gibi ödemeler de yapılandırma kapsamına alınacak.

BAŞVURU SÜRESİ UZUN TUTULDU

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de etkisini gösteren koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında vergi ve idari cezalara yapılandırma imkanı açıldı. Bu yapılandırmadan 30 Nisan 2021 tarihinden önceki kesinleşmiş borçlar yararlanacak.

Yapılandırmaya başvurular 31 Ağustos 2021 gününe kadar alınacak. İlk ödemeler ise Eylül 2021 döneminde yapılacak.

30 Nisan gününden önce verilmesi zorunlu olduğu halde emlak vergisi bildirimi yapmayanlar veya eksik tahakkuk eden mükelleflerce bildirimde bulunulması ve tahakkuk eden vergi, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payının tamamı ile bunlara bağlı gecikme faizi ve gecikme zammı yerine, Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarın; belirtilen şekilde tamamen ödenmesi şartıyla bu alacaklara bağlı gecikme faizi, gecikme zammı ve vergi cezalarının tamamının tahsil edilmemesine karar verildi.

EMLAK VERGİSİ ÖDEMELERİ SÜRÜYOR

Öte yandan 2021 emlak vergisi ilk taksit ödemeleri devam ediyor. Bu ödemeler için son gün 31 Mayıs olarak belirlendi. Vergi mükellefleri, online ortamda e-Devlet aracılığıyla vergisini ödeyebilecek.