Emlak vergisi borcu olanlara yapılandırma imkanı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiEmlakGüncel

Emlak vergisi borcu olanlara yapılandırma imkanı

Emlak vergisi borcu olanlara yapılandırma imkanı
Emlak vergisi borcu olanlara yapılandırma imkanı

Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Buna göre, aralarında emlak vergisi, çevre ve temizlik vergisi, katma değer vergisi gibi vergi çeşitlerinin bulunduğu borçlar yapılandırılabilecek.

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen söz konusu kanun teklifinin önümüzdeki günlerde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bu tarihten sonra geçmiş dönemlere ait emlak vergisi borçları yapılandırılabilecek. Yapılandırmaya 31 Ağustos 2020 gününden önceki borçlar dahil edildi.

18 TAKSİT İMKANI

Söz konusu çalışmada yapılandırmadan yararlanmak isteyenlere 18 ay taksitle ödeme imkanı sağlanıyor. Taksitler iki ayda bir ödenecek. İlk taksit ödemesi ise Ocak 2021 döneminde başlayacak. Öte yandan teklifin yasallaşmasından sonra 2020 yılı sonuna kadar başvurular alınacak.

İKİNCİ TAKSİT ÖDEMELERİ SÜRÜYOR

Türkiye sınırları içerisinde gayrimenkul sahibi olanların ödemekle yükümlü olduğu emlak vergisi ödemeleri, her yıl iki eşit taksit halinde ödeniyor. 2020 yılı emlak vergisi ikinci taksit ödemeleri Kasım ayı başında başladı. Ödemeler, bu ayın sonuna kadar yapılabilecek.

Emlak vergisi ödemeleri, online ortamda yapılabiliyor. Vergi mükellefleri, belediyelere veya vergi dairelerine gitmeden bankaların mobil uygulamaları ya da internet bankacılığı sistemi üzerinden ödemelerini yapabilir.

Emlak vergisi ödemesini geciktirenlere ise cezai işlem uygulanıyor. Ödeme dönemini kaçıranlara her ay yüzde 2 oranında gecikme zammı uygulanıyor. Emlak vergisi ödemelerinden emekliler, engelli vatandaşlar, hiçbir geliri olmayanlar, dul ve yetimler muaf tutuluyor.

Denizli Oto Ekspertiz