Emlak vergisi ödemelerinde son günlere gelindi | intHaber.com
EmlakGüncel

Emlak vergisi ödemelerinde son günlere gelindi

Emlak vergisi ödemelerinde son günlere gelindi

2021 emlak vergisi ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs günü sona erecek. Bu tarihe kadar ödemede bulunmayan vergi mükelleflerine cezai işlem uygulanacak.

Türkiye sınırları içerisinde gayrimenkul sahibi olanların ödemekle yükümlü olduğu emlak vergisi, yılda iki eşit taksit olarak ödeniyor.

Ülkemizde 13 milyon kişiyi ilgilendiren emlak vergisinde brüt 200 metrekareyi aşmayan tek gayrimenkul sahipleri muaf oluyor. Aynı zamanda emekliler, gaziler, şehit yakınları, dullar, yetimler, işsizler de emlak vergisinden muaf oluyor. Emlak vergisinden muaf olmak için gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye başvuruda bulunmak gerekiyor.

EMLAK VERGİSİ İNTERNETTEN NASIL ÖDENİR?

Koronavirüs salgınının devam ettiği şu günlerde vergi ödemelerinin online platformlar aracılığıyla kolay ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesi önem taşıyor. Emlak vergisi mükellefleri de vergilerini internet ortamından ödeyebiliyor.

Emlak vergisini online bir şekilde ödemek için Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesine giriş yapmak gerekiyor. İnternet Vergi Dairesi’nde bulunan ‘Borç Sorgulama ve Ödeme’ bölümünden ödeme yapılabiliyor. Yine e-Devlet aracılığıyla da vergi ödemesi kolay bir şekilde yapılabiliyor.

Bağlı olunan belediyenin internet sitesi aracılığıyla da emlak vergisi online ödeme ekranına ulaşılabiliyor. Anlaşmalı bankaların internet siteleri ve mobil uygulamaları aracılığıyla da emlak vergisi ödemeleri yapılabiliyor.

EMLAK VERGİSİ BORÇ SORGULAMA NASIL YAPILIYOR?

Emlak vergisi borcunu sorgulamak için e-Devlet şifresine ihtiyaç duyuluyor. Vatandaşlar, e-Devlet aracılığıyla Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sunduğu İnternet Vergi Dairesi’nden emlak vergisi borç sorgulaması yapabiliyor. Öte yandan vergi takvimi içerisinde borcunu ödemeyen mükelleflere, vergi tutarı oranına göre her ay yüzde 2 oranında faiz uygulanıyor.

Emlak vergisi ödemelerinde son günlere gelindi